Megvan a rendelet! Ilyen szabályok lépnek életbe Magyarországon március 16-ig
Nagyon úgy néz ki, hogy nem lesz benne a védettséget igazoló, Magyarországon kiállított okmányban, avagy oltásigazolásban, leánykori nevén vakcinaútlevélben, – hivatalosan koronavírus elleni védettséget igazoló igazolásban, – hogy milyen típusú oltóanyaggal oltották be annak tulajdonosát.A rendeletekből ezen felül kiderül, hogy március 16-áig hosszabította meg a kormány a veszélyhelyzetet, annak minden jogszabályi vonzatával együtt.A Magyar Közlönyben szombaton ugyanis számos rendelet és rendeletmódosítás jelent meg. Van köztük olyan, ami márciusra is garantálja külön kérelem benyújtása nélkül a vállalkozóknak bizonyos feltételekkel járó bértámogatást, van amivel meghosszabbították március 16-ig a kijárási tilalmat, illetve az ideiglenes határellenőrzést is.
A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatosan eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, azzal, hogy a 10 000 főnél nagyobb település egyes közterületein a maszkviselés kötelező. A területek kijelölése a polgármester feladata. Sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken a maszk viselése továbbra sem kötelező.
Magán és családi rendezvények (például: születésnap) 10 főig megtarthatóak, amelybe a 14 év alattiak nem számítanak bele.
Továbbra is kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérjük, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kórházakban és az idősotthonokban változatlanul látogatási tilalom van érvényben.
Az egészségügyi dolgozók mellett a védekezésben résztvevő szociális dolgozók, a rendőrök, katonák és közszolgálati tisztviselők is díjmentesen használhatják a közösségi közlekedési eszközöket. Az ingyenes utazáshoz munkáltatói igazolás szükséges arról, hogy a személy a veszélyhelyzettel összefüggő vagy a koronavírus-világjárvány következményeinek elhárítása érdekében szükséges feladatokat lát el.
Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki. A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.