„A harmadik, negyedik oltásra ezek az adenovírusok már nem tudják kifejteni a hatásukat, nem tudják letermelni a koronavírus tüskefehérjét, mert nem érnek célba. Tehát a vektorvakcináknál mindenképp célszerű a vakcinamixelés” – mondta Rusvai még korábban az RTL Klubnak. Szerinte az inaktivált vírusú Sinopharm esetében szintén érdemes egy más típusúval oltakozni, legyen az mRNS- vagy vektorvakcina.
Visszatérhet a maszk
Rusvai Miklós szerint biztos, hogy újra életbe lépnek a szigorítások, 250-300-as napi új fertőzöttnél már tanácsos lenne kötelezővé tenni a maszkhasználatot a korábban is előírt helyszíneken.
A NEGYEDIK HULLÁMRA KÉSZÜLVE ÚJABB SZIGORÍTÓ INTÉZKEDÉSEK IS JÖHETNEK, ÉS BIZTOSAN VISSZATÉR A MASZKHASZNÁLAT.
A szakember szerint 250-300-as napi új fertőzött esetén már célszerű lenne ezt ismét kötelezővé tenni a korábban is előírt helyeken. Úgy látja, hogy a járvány még két évig velünk marad, de a hullámok gyengülni fognak.
Mit kell tudni a harmadik oltásról?
Július 16-án jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy augusztus 1-től bárki kérheti a harmadik oltást, a szeptemberi iskolakezdés előtt pedig oltási napok lesznek az iskolában. A kormány akkor azt javasolta, hogy a második kör után legalább négy hónap teljen el a harmadik adagig, de a legjobb, ha az ügyben konzultálunk azzal az orvossal, akitől a második oltást kaptuk. A harmadik oltás főindoka a delta variáns európai érkezése volt.
Kásler Miklós egészségügyért is felelős miniszter később úgy nyilatkozott, hogy a kormány javaslata az, hogy a harmadik oltás típusa más legyen, mint az előző kettő. Karikó Katalin mellett erről Rusvai Miklós is kifejtette álláspontját, akkor elmondta, hogy immunológiai értelemben bármelyik vakcina beadható harmadik oltásként, de általában véve erre még nincs tapasztalat.