MindenegybenBlog

Megsérült a csernobili erőmű 4-es blokkjának védőburkolata – Orosz támadás állhat a háttérben?

Megsérült a csernobili erőmű 4-es blokkjának védőburkolata – Orosz támadás állhat a háttérben?

Csütörtök este egy orosz dróncsapás érhette a csernobili atomerőmű már lezárt és védőburkolattal ellátott 4-es blokkját – erről Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számolt be az X közösségi oldalon. A robbanásveszélyes harci drón becsapódása következtében sérülés keletkezett a világot sugárzástól védő betonburkon, valamint kisebb tűz is fellobbant, amelyet az ukrán hatóságok azóta eloltottak – írja a CNN.

Csernobil ismét a figyelem középpontjában

A csernobili atomerőmű 1986-ban vált világszerte ismertté, amikor a 4-es blokk robbanása következtében az emberiség történetének egyik legsúlyosabb nukleáris katasztrófája következett be. Azóta a területet hermetikusan lezárták, és az erőmű fölé egy gigantikus acél- és betonszerkezetű szarkofágot építettek, amely megakadályozza a sugárzás kijutását.

Az ukrán vádak szerint azonban ez a burkolat most megsérült, ami komoly aggodalomra ad okot nemcsak Ukrajna, hanem az egész világ számára.

Moszkva tagadja a támadást

Az orosz vezetés gyorsan reagált az ukrán vádakra. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője péntek délelőtti sajtótájékoztatóján tagadta, hogy az orosz hadsereg nukleáris létesítményeket támadott volna.

"Nem ismerem az eset minden részletét, de határozottan kijelenthetem: az orosz fegyveres erők nem mérnek csapást nukleáris infrastruktúrára vagy nukleáris energetikai létesítményekre. Az erről szóló állítások provokációk, koholmányok."

Moszkva tehát álhírnek minősítette az ukrán bejelentést, míg Kijev azt állítja, hogy a támadás valós és a nemzetközi közösség figyelmét is felhívja a növekvő kockázatokra.

Milyen következményekkel járhat a sérülés?

Bár egyelőre nem érkezett hivatalos jelentés arról, hogy a sérülés milyen mértékű és okozhat-e sugárszivárgást, a csernobili zóna szakértői attól tartanak, hogy ha a burkolat jelentősen károsodott, az újabb környezeti veszélyeket jelenthet.

Ukrajna nemzetközi vizsgálatot követel az ügyben, és felszólította az ENSZ-t, valamint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), hogy sürgősen vizsgálják meg a helyzetet.

Egy biztos: a háború újabb veszélyes dimenzióba lépett, és Csernobil neve ismét aggodalommal tölti el a világot.

2025-02-16 13:54:37 - Mindenegyben Blog