Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Hírek
1perce érkezett! – Tragikus hírt kaptunk – Gyászba borult az egész VILÁG!hatalmas név távozott közülünk!
Mindenegyben Blog - 2023. szeptember 05. (kedd), 17:49

1perce érkezett! – Tragikus hírt kaptunk – Gyászba borult az egész VILÁG!hatalmas név távozott közülünk!

Hirdetés
Hirdetés
2023 szept 05

Meghalt Kristóf István, a Fővárosi Nagycirkusz legendás igazgatója

A Fővárosi Nagycirkusz vezetése mély fájdalommal és megrendüléssel tudatja, hogy 2023. szeptember 4-én este, életének 82. évében elhunyt Kristóf István, a Fővárosi Nagycirkusz egykori igazgatója, artistaművész, Jászai Mari-, Ezüst Bohóc-díjas és érdemes művész.

Kristóf István 1941. szeptember 11- én született Keszthelyen, artistacsalád-dinasztia sarjaként, egy vándorcirkusz kocsijában. Nagyapja Richter János, édesapja Kristóf István erőművész volt, aki az Aida nevű elefánt számával a „francia Herkulesként” vált ismertté.

A legendás szakember 82 éves volt / Fotó: Fővárosi Nagycirkusz

A család őt is a porondra szánta. Alig múlt tizenegy éves, amikor először lépett a közönség elé. A „Kisfiú nagy elefánttal” című szám a profizmus felé vezető út első mérföldköve volt. Tizennégy éves múlt, amikor szülei beíratták az akkori Állami Artistaképző Iskolába.

Hirdetés
[ ]

Álmának megvalósításában, hogy légtornász és a világ legjobb fogója legyen, húga támogatta: közösen megalkották levegőduett számukat, amelyet 1958. márciusában mutattak be, először nagybátyjuk cirkuszában, majd a Fővárosi Nagycirkuszban. Kristóf István az orosz Nyikolaj Panovval Bulgáriában találkozott, saját bevallása szerint tőle tanulta a legtöbbet. Ezt követően a formabontó megoldásokra és újszerűségre törekedő művésztársaival megalapították Magyarországon a Hunor csoportot. A világon először ők mutatták be a nyújtóakrobatikát a levegőben, egy repülő hintával kombinálva. A nemzetközi szakma is felfigyelt rájuk, amikor a világon először rögzítettek szédítő magasságban hintát, a szokásos magasság kétszereséről ugrottak. Az artistacsoporttal számos országban turnézott: Ausztria mellett Olaszországban, Dániában és Oroszországban is fellépett.

A szintén cirkuszdinasztiából származó Sallai Ilonával 1963-ban házasodtak össze. Egy perzs számot állítottak össze, amellyel bejárták a világot: Bulgáriától kezdve Görögországon és Ausztrálián át a Fülöp-szigetekig számos országban szerepeltek nagy sikerrel.

Deszka-handvoltige produkciójukat 1977-ben a Nemzetközi Cirkuszfesztivál Ezüst Bohóc-díjával ismerte el a zsűri. Ők voltak az első magyar artistaművészek, akik a rangos elismerést megkapták.Egy sérülés vetett véget karrierjüknek. Kristóf István felesége lezuhant, amikor németországi turnéjukra próbáltak 1987-ben. Hosszas vívódás után el kellett fogadniuk, hogy az artistaélet számukra véget ért.

Hirdetés

Kristóf István a Fővárosi Nagycirkusz vezetőjeként folytatta pályafutását. 1988-tól kezdve 24 éven át irányította igazgatóként az intézményt, folyamatosan törekedett az új utak keresésére. Művészi ambícióit, tapasztalatait sikerrel alkalmazta a műsorok összeállításánál. Fiával, Kristóf Krisztián artistaművésszel, Guinness-rekorder magyar zsonglőrrel közösen álmodták meg és hozták létre a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivált.

Kristóf István munkásságát a legmagasabb szakmai kitüntetésekkel ismerték el:

  • Jászai Mari-díj (1977)
  • Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál „Ezüst bohóc”-díj (1977)
  • Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének díja (1988)
  • Érdemes művész (1988)
  • Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje (1995)
  • Franz Czeisler Tihany-díj (1996)
  • Magyar Szakszervezetek Díja (1998)
  • Orosz Cirkuszművészeti Akadémia örökös tagja (2001)
  • Maxim Nikulin „Russian Clown Award” (2004)
  • Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2005)
  • Puskin-díj, az orosz–magyar kulturális kapcsolatokért végzett munkájáért (2005)
  • Kobzov-életműdíj (2012)
  • A Cirque du Soleil életműdíja (2012)
  • A Nikulin Circus életműdíja (2012)

Kristóf Istvánt a Fővárosi Nagycirkusz saját halottjának tekinti és emlékfalat emel tiszteletére az intézményben. Kristóf István a magyar cirkuszművészet világának meghatározó és kiemelkedő alakja volt. Emléke örökké él szívünkben és a művészetben. Kívánunk békés megnyugvást és erőt a családnak!

A Fővárosi Nagycirkusz társulata nevében búcsúzik:

Fekete Péter főigazgató,

Budapest, 2023. szeptember 5.

Kapcsolódó cikkünk
1perce érkezett! – Tragikus hírt kaptunk – tegnap éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!

Életének 103. évében elhunyt dr. George Berci (Bérci György), az egyetem Doctor Honoris Causa kitüntetettje. Négy...

Elolvasom a cikket
Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés