Elhunyt Domonkos István, a József Attila-díjas költő és író
Mezei Szilárd zentai zeneszerző jelentette be kedden a közösségi médiában, hogy 2024. november 7-én elhunyt Domonkos István, akit a magyar irodalmi világban Domi néven ismertek és szerettek. Domonkos István neve összeforrt a vajdasági magyar irodalom meghatározó korszakával és az Új Symposion mozgalommal.
Domonkos István 1940. augusztus 7-én született Ókéren, Jugoszláviában nőtt fel. A szabadkai tanítóképzőben folytatott tanulmányai után az 1960-as években a vajdasági magyar irodalom egyik központi szereplője lett. Tolnai Ottóval és másokkal együtt az Új Symposion folyóirat köré csoportosulva olyan irodalmi műhelyt hozott létre, amely új irányt mutatott a magyar költészetben és irodalomban. Az Újvidéki Rádió dzsessz-zenészeként és az 1973 és 1978 között a Képes Ifjúság hetilap munkatársaként is sokoldalúan járult hozzá a vajdasági kulturális élethez.
1979-ben Svédországba költözött, ahová svéd származású feleségét követve kezdett új életet. Bár távol került szülőföldjétől, életműve továbbra is erős kapcsolatot ápolt a magyar nyelvvel és kultúrával. Legjelentősebb művének a Kormányeltörésben című versét tartják, amelyet a huszadik századi magyar költészet egyik legmeghatározóbb alkotásaként tartanak számon. A vers szimbolikus nyelvezete és a benne megjelenő, emberi sorsokhoz szóló elemi erejű üzenet ma is fontos szerepet tölt be a magyar irodalomban.
Domonkos István halálával a magyar irodalom és kultúra egy kiemelkedő alakját vesztette el, aki az életét és művészetét mélyen kötötte az otthonhoz és az identitáshoz.