MindenegybenBlog

Már az oltottakat is korlátozni akarják!oltottakat is korlátozni kell” – Komolyabb bejelentésre számított a magyar virológus

Már az oltottakat is korlátozni akarják!oltottakat is korlátozni kell” – Komolyabb bejelentésre számított a magyar virológus 

– Átoltottságban lemaradtunk a Nyugattól, ezért komolyabb szociális távolságtartó intézkedések bevezetését kellene megfontolni első lépésként az oltatlanok számára, de ha a szükség úgy kívánja, az oltottakat is korlátozni kell – vélekedett Boldogkői.

Boldogkői Zsolt virológus kevesli a bejelentett szigort / Fotó: Wikipedia

Újra leállították a műtétek jó részét és a daganatos emberek szűrését. Mindkettő hosszabb távú károkat okoz, csak ezek mértéke titkos Magyarországon. Az biztos, hogy már most lényegesen több műtétre várnak a magyarok, mint májusban, a legutolsó műtétistop-intézkedéscsomag végén – számol be róla a Szabad Európa.

Címlapkép: Pixabay

Pár napja az állam újra elrendelte, hogy a koronavírusosok ellátása érdekében minden halasztható műtétet el kell napolni november 15-től.

Pontosabban az újra elszabadult járvány annyira megterhelheti a kórházakat, hogy nem fogják tudni ellátni ilyen jellegű feladataikat.

Ha valahol jut idő halasztható műtétre, nem tilos megcsinálni

- mondta el Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke az Infostartnak.

Minden halasztható műtétnek minősül, ami nem daganatos beteg műtétje vagy sürgősségi műtét. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) levele alapjánpedig az egészségügyi dolgozóknak empatikusan és megfelelő hangvétellel kell tájékoztatniuk a műtét lemondásáról az érintett betegeket.

Kép: Szabad Európa

Az előző körös, tavaly novemberi műtéti halasztások idén májusig tartottak. Akkor nagyjából 35 ezren várakoztak különböző műtétekre, a legtöbben szürkehályog-műtétre, térdprotézisre, csípőprotézisre. Most is hasonló a helyzet, csak már 49 ezer magyar vár műtétre a várólistákon.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) korábban többször felvetette, hogy társadalmi vita alapján kellene eldöntenie az országnak, mennyire lehet etikusan leállítani az egészségügyet a járvány alatt.

Ha ugyanis a koronavírusos betegek ellátása az elsődleges bármely életkorban, bármilyen kísérőbetegséggel, azzal súlyos károkat okozunk a többi betegnek és az ellátórendszernek. Az állam tudja is, nagyjából mekkorák lehetnek ezek a károk, csak Magyarországon tilos elárulni ezeket az adatokat, még az orvosok vagy a szakmai szervezetek sem tudhatnak róla.

Az öt legkeresettebb beavatkozás között a szürkehályog levétele áll az élen, ami egy gyors és egyszerű rutinműtét. A protézisműtétek viszont már jellemzően nem azok.

Kép: Szabad Európa

Csaknem másfélszer annyian lettek viszont például a gerincbajosok. Összesen 1402-en várnak gerincdeformitás miatti műtétükre, így jelentősen megnőtt a várakozási idő, nagyjából másfél évre. Térdprotézisre májusban még csak durván hétezren vártak, mostanra kilencezren.

Az is látszik, hogy jelenleg a főbb műtéti típusoknál lényegesen megnőtt az átlagos várakozási idő az elmúlt félév megvalósult műtéteihez képest.

[LAPOZAS]

Kép: Szabad Európa

A protézisműtétek időzítéséről a Magyar Ortopédiai társaság a következőket írja:

Minden beteg másképp viseli el a fájdalmat és a mozgás beszűkülését, egyénileg változóak az életminőséggel szemben támasztott igények is. Döntő szerepe van tehát a műtét időpontjának megválasztásában a tűrőképességnek. ... A betegek rendszerint néhány hét vagy hónap múlva kerülnek műtétre, koruk, panaszaik súlyossága és egyéb tényezők függvényében.

A megvalósult műtétek persze azért is jöhetnek hamarabb, mint a tervezett várakozási idő, mert egyes várólistás betegek meghalhatnak közben, mások megcsináltathatják magánúton vagy átkérhetik magukat máshova, ahol rövidebb a várólista.

Ha még műtét előtt meghal a várólistáról valaki, az nem jelenti azt, hogy az elmaradt műtétnek biztosan köze volt a beteg halálához.

A zalaegerszegi Szent Rafael kórházban két év múlva lesz esedékes egy most várólistára kerülő, térdprotézisre szoruló beteg műtétje

Ezek ugyanis átlagos várólisták, de az országban nem egyenlően oszlanak el a különböző beavatkozások. Van, ahol lényegesen többet kell várni ugyanarra a beavatkozásra.

Kép: Szabad Európa 

Mindezek az állami egészségügy várólistás számai. Azaz ha valaki ki tudja fizetni, akár holnap is megműthetik a magánszolgáltatóknál, de a betegek nagy többségének várhatóan nem lesz ilyesmire pénze.

Sokaknak iszonyú kínokat jelent a műtét elhalasztása, amitől a személyiségük is megváltozhat vagy maradandó egészségkárosodások érhetik.

Bár az állami szabály szerint muszáj ellátni azt, akinek maradandó károsodása lenne a műtét elhalasztása miatt, az ilyesmit ritkán lehet pontosan megállapítani. Azaz sokszor csak akkor derül ki a maradandó baj, amikor már bekövetkezett.

Forrás: Szabad Európa Címlapkép: Pixabay

2021-11-18 20:52:51 - Mindenegyben Blog