2024
máj
10
3.1. Az informatikai rendszerekben végzett tevékenységeket a visszakereshetőség, valamint bizalmasság miatt a hazai és nemzetközi jogi szabályozás alapján naplózni szükséges (log). Az NVR rendszerben a naplókat több szinten is készíteni kell annak érdekében, hogy a rendszer zártsága az üzemidő alatt igazolható legyen: a) a fizikai eszközök szintjén az operációs rendszerekben (serverek, routerek, tűzfalak etc.); b) az alkalmazások szintjén; c) az adatbázisok szintjén.
A naplókat minden szinten több vetületben szükséges készíteni, mert el kell választani egymástól a felhasználók (NVR felhasználói) és az üzemeltetők tevékenységét.
Az IT-biztonság és a zártság szempontjából a napló fájlok (logok) kezelését külön tervezni kell annak érdekében, hogy azok önmagukban közhitelesek legyenek, és ne lehessen őket utólag megváltoztatni. Ebből kifolyólag a) a naplókat nem azon az eszközön kell tárolni, ahol készülnek, hanem külön naplószervereken; b) a naplókat valamilyen eljárás során biztosítani kell a későbbi átírás ellen (pl. időbélyegző stb.); c) a naplószerverek üzemeltetésének és adatbiztonsági kialakításának erősebbnek kell lennie, mint a rendszer többi eszköze esetében (éppen a bizonyító erő miatt). Emiatt e szerverekre és adattároló elemekre külön speciális jogi, fizikai, logikai kontrollokat szükséges alkalmazni.
3.2. A 2018. április 8-i országgyűlési választások során április 8-án tapasztaltak alapján az MSZP hivatalos megkereséssel élt 2018. április 10-én dr. Pálffy Ilona elnök asszonyhoz. Írásban kértük az NVI-től a fentiek rövid ismertetését, és azt, hogy kik, mikor és milyen eredménnyel auditálták a NVR-t a zártsági és logok kezelése szempontjából.
3.3 Mivel egyre több olyan információ érkezik, hogy azokban az időszakokban, amikor a választások tisztaságát biztosító NVR honlap nem volt elérhető, egyes OEVK-ban pedig „furcsa” szavazatszámlálások zajlottak, valamint a korábbi gyakorlattól eltérő módon történt a szavazóköri eredmény rögzítése a központi rendszer számára. A választási csalások kizárása érdekében éppen az NVI érdeke lenne az általunk feltett kérdésekre adandó korrekt szakmai válaszok sora, mert jelenleg az NVI elnökétől a sajtóban elhangzottak nem meggyőző erejűek arra nézve, hogy senki nem manipulálta az NVR adatbázisait. Azt is ki kellene zárni, hogy nem csupán nem manipulálták, de nem is manipulálhatták az NVR adatbázisait, és ennek eredményeként a szavazatszámolásról készített jegyzőkönyvek befolyástól mentesen kerültek a szavazat-összesítés eredményeként nyilvánosságra.
[ ]
3.4. Mindezek ismeretében elfogadhatatlan az NVI elnökének a válaszlevele, amelyben az általunk kértek kiadását megtagadja. A logállományok megismerése nélkül viszont nem ellenőrizhető, történt-e bármilyen manipuláció.
3.5. Ha az NVI elnöke nem tisztázza és nem alapozza meg a felmerült informatikai problémákkal kapcsolatos álláspontját, és bármilyen kétség vetül az NVI Ve. 76. § (1) bekezdés c), f), g) pontjában előírt feladatai teljesítésével kapcsolatban, az önmagában sérti a választási eljárás egyik legfőbb alapelvét [a választás tisztaságának a megóvása, Ve. 2. § (1) bekezdés a) pont], valamint a választási eljárás nyilvánosságát [Ve. 2. § (2) bekezdés].