MindenegybenBlog

Magas vérnyomással küzdők figyelem! Pénztámogatás jár nektek és akár már májusban megkaphatjátok! Közel 100 ezer forint ütheti a markotokat! Így kell beadni az igénylést

EKKORA ÖSSZEGŰ PÉNZTÁMOGATÁS JÁR MAGAS VÉRNYOMÁSSAL KÜZDŐKNEK 2018. JANUÁR 1-TŐL! MONDJUK A LEGFONTOSABB INFORMÁCIÓKAT, AZ IGÉNYLÉS MENETÉT, FELTÉTELEKET! KÖZEL 100 EZER FORINTRÓL VAN SZÓ! >>>

Sokan, akiknek magas a vérnyomása abban reménykednek, hogy jár a magas vérnyomás után is adókedvezmény, amit hivatalosan”súlyos fogyatékosság adókedvezménye” vagy “személyi adókedvezmény” nevén lehet megtalálni a jogszabályokban. Most azt nézzük meg, hogy magas vérnyomás esetén kinek jár az adókedvezmény.

Kinek jár adókedvezmény a betegsége után?Első lépésként, ha valakinél megállapították orvosilag a magas vérnyomást, akkor meg kell néznie az orvosi papírjaiban, hogy a magas vérnyomás betegséget, az orvos melyik BNO-kód szerint állapította meg az orvos. Utána meg kell nézni a listát az adókedvezményre jogosító betegségekről, ezen kell megkeresni a BNO kódot. Ha megtalálja a listán az orvosi papírján szereplő kódot, akkor, jár az adókedvezmény a betegségére! természetesen, ha nincs a BNO kód ,akkor sajnos nem vagy jogosult.Még egy dolog: a diagnózisnál a BNO-kód felépítése 1 betű+4 szám, a jogszabályban pedig 1 betű+3 szám. A betegségek teljes listáját itt találod: Milyen betegségek után jár adókedvezmény? BNO-kód lista)

Ezért nem szabad megijedni, mert a diagnózis utolsó számjegyét le kell takarni és úgy kell keresni a listában

Milyen BNO-kód alá van besorolva a magas vérnyomás?I10H0 a magas vérnyomás kódja, a BNO kód listában a keringési rendszer betegségei az “I” kategóriába vannak besorolva.Ez a betegség sajnos nincs a jogszabályban, nem szerepel a BNO kód listában, így a magas vérnyomásra nem jár adókedvezmény!Évről-évre változik a betegségekre járó adókedvezmény összege, minden évben nő.

Idén több mint 100 ezer, pontosan 100 440 forint összegű adókedvezmény igényelhető éves szinten súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek fennállása esetén, de a támogatás körébe beletartoznak a gyakori egészségügyi problémák is.

A személyi adókedvezmény kiszámításának alapját a mindenkori minimálbér összege képezi, az új rendelet szerint az összeg egyharmadának 15%-ával (személyi jövedelemadó mértéke) egyenlő. Mivel a minimálbér február 1-jétől 167 400 forint, idén a kedvezményt igénylők havi szinten 8 370, az egész évre 100 400 forint adójóváírással számolhatnak, a januárt is beleértve.

Adókedvezmény a betegségekre

Kormányrendelet határozza meg, mely egészségügyi problémák és súlyos fogyatékosságok esetén vehető igénybe az adóköteles jövedelem adójából jóváírt kedvezmény, de a lista hosszú. Számos egyéb közt az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség, a laktózérzékenység, a cöliákiás gluténérzékenység, az endometriózis, a Crohn-betegség és más emésztőrendszeri megbetegedések, felszívódási zavarok, továbbá ízületi, mozgásszervi, autoimmun, daganatos és szívbetegségek esetén is igényelhető. 

A teljes lista a szabályozó rendelet mellékletében BNO-kóddal együtt a Jogtár oldalán található meg. 

A lehetőséggel minden, szakorvosi diagnózissal rendelkező betegnek érdemes élnie, mivel bármely egészségügyi probléma nagy többletkiadást jelent a mindennapokban éves szinten, elég csak a diétára, a gyógyszerekre, a gyógytornára vagy a megelőző életmódra gondolni. Ez az összeg legalább egy bizonyos részben hozzájárul a kiadások fedezéséhez.

[LAPOZAS]

Havi vagy évi rendszerességgel igényelhető

Az adókedvezmény igénylésének egyik lehetséges módja, hogy az év közben kérvényezi azt a jogosult, így a nettó havi bére növekszik meg az adott összeggel, idén tehát 8 370 forinttal. Ebben az esetben a munkáltatónak kell leadni egy kitöltött adóelőleg-nyilatkozatot. Ez letölthető a NAV honlapjáról Személyi kedvezmény nyilatkozat 2021 címmel PDF- vagy Word-formátumban, vagy az Adóelőleg Nyilatkozat Alkalmazáson keresztül is kitölthető, melyet aztán szintén ki kell nyomtatni és aláírni. 

Ha valaki nem a munkáltatón keresztül szeretné beadni az igénylést, az is opció, hogy az adóbevallás leadásakor igényli vissza az egész évi összeget egyben. 

Ez esetben az adóbevallásban az Összevont adóalap adóját csökkentő adókedvezmények részletezéséről szóló rész A súlyos fogyatékosság miatt levonandó összeg nevezetű sorába kell beírni az adott adóévre vonatkozó összeget. Fontos, hogy mindig az előző évre vonatkozó támogatást írják jóvá egy összegben, tehát a 2021. május 20-áig leadandó adóbevallásban a 2020. évi kedvezmény érvényesíthető, amikor az összeg bruttó 96 600 forint volt.

Ha évekig elmaradt, akkor is érdemes utánajárni: a támogatás akár öt évre visszamenőleg is igényelhető, természetesen akkor, ha szakorvosi igazolással alátámasztható a betegség évekkel ezelőtti fennállása is. Az adóbevallásban ilyenkor az önellenőrzésről szóló papírokat kell kitölteni az adott évre vonatkozó összeggel.

A papírok benyújtásához szükséges a szakorvosi vélemény alapján kiállított háziorvosi igazolás, meghatározva a betegség diagnózisának időpontját. Ezt mindenképp meg kell őrizni, a NAV ugyanis ezt ellenőrzi.

A támogatás korlátai

A kedvezmény saját betegségre, személyijövedelemadó-köteles jövedelem fennállása esetén igényelhető, ebből a körből kiesnek tehát a nyugdíjasok, a gyesen levő anyukák és a katás vállalkozók is, továbbá gondozott családtag után sem vehető fel. Több betegség esetén is csak egy jogcímen jár.

Utazási támogatás tb-re

Egyes esetekben az utazás összegét is megtéríti a NEAK. Sokan nem is tudnak a lehetőségről, pedig járna nekik.

2021-04-15 18:02:09 - Mindenegyben Blog