A Szociális Ágazati Sztrájkbizottsággal való legutóbbi tárgyalásán a kormány képviselője ismertette a tárca elképzeléseit a szociális ágazat jövő évi bérintézkedéseiről. Ekkor már tudtuk, hogy 2017-ben és 2018-ban jelentősen emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, ami kis lélegzetvételhez juttatja a dolgozók nagy részét. Az április 20-i sztrájkunkat követően világossá vált az is, hogy a kormány 9 milliárd forintot szán az ágazat 2017-es bérintézkedéseire – pontosabban 7,5 milliárd forintot, mivel a fennmaradó részt a bölcsődei kisgyermeknevelők pótlékára fordítják. A kérdés tehát nem az volt, hogy a minimálbéremelésen felül lesz-e béremelés, hanem az: hogyan osztják el a 7,5 milliárd forintot.
A minisztérium által nekünk is bemutatott táblázat azóta nyilvánosságra került. A számok tetszetősek, de érdemes megnézni, mi van mögöttük.
A minimálbéremelés hatására módosuló Kjt.-bértábla 2017-ben a következőképp néz ki (zölddel kiemeltük a kategóriákat, ahol az illetményt a minimálbérre vagy garantált bérminimumra kell kiegészíteni):

Ha nem történne más bérintézkedés, a szociális ágazat bérei a következő összegekkel nőnének a minimálbéremelés hatására:

A Sztrájkbizottság álláspontja az volt, hogy a rendelkezésre álló 7,5 milliárd forintot most elsősorban a minimálbéremelés hatásából teljesen vagy részben kimaradó, főként diplomás kollégáink bérrendezésére kell fordítani. Ez a javaslatunk megegyezett a minisztérium elképzelésével is, ahogy az alábbi táblázat is mutatja, benne az EMMI javaslatával (igyekeztünk érzékeltetni a kategóriák virtuális összevonását is):

Ha a bérminimumok emeléséből fakadó bérnövekedést levonjuk, megkapjuk az EMMI korrekciós elképzeléseit, azaz, hogy miként is osztanák fel a tavasszal beígért 7,5 milliárd forintot. A diplomásoknak tett gesztus a végzettség és a tapasztalat elismerésére vitathatatlan:
