MindenegybenBlog

Közalkalmazotti bértábla 2020. január 1-től! Végre megjöttek a pontos számok, ki mennyit kap kézhez februárban! Táblázat, részletes leírás és magyarázat!!! >>>

KÖZALKALMAZOTTI BÉRTÁBLA 2020!!! Itt vannak az új számok >>>

Mennyit keres 2020-ban egy közalkalmazott? A közalkalmazotti fizetési osztályok első fizetési fokozata szerinti garantált illetmények havi összege forintban, valamint a fizetési fokozatokhoz tartozó legkisebb szorzószámok 2020. évben a Költségvetési Törvény alapján.

Közalkalmazotti bérek táblázata 2020-ban:

 

A szociális ágazati bérrendezésre megfogalmazott elváráshoz készítettem némi illusztrációt, hogy legyen mihez viszonyítanunk.-írja a http://www.tamogatoweb.hu

Így nézne a szakszervezetek által elképzelt bértábla 2020-ban a jelenleg ismert minimálbér és bérminimum tervezettel számolva (a Kjt. 100 Ft-os kerekítésétől most eltekintettem).

 

Ezzel szemben ez az ágazati bértábla a jelenleg ismert minimálbér/bérminimum összegek és az aktuális pótlékrendszer alapján.

A kettő között ez a különbség:

A vörös mezőkben a bérminimum és az összevont szociális ágazati pótlékkal emelt bérminimum miatt van némi visszaesés, minden más esetben a szakszervezeti bértábla jelentős bérelőnyt biztosítana. A számok bruttó összegek és havonta értendők.

Viszonyításképpen még megmutatnám, a 2020. január 1-től érvényes egészségügyi bértábla és a szociális ágazatai bértábla viszonyát.

A zöld mezős, negatív számokban januárban még a szociális ágazat áll jobban, de a következő emeléssel (2020. novemberében) ez is eltűnik. A vörös mezőkben az azonos besorolású és szolgálati idővel rendelkező egészségügyi szakdolgozók előnyét lehet látni. Az előző táblázattal összevetve az látható, hogy aktuálisan a szakszervezeti bérkövetelés alkalmas lenne arra, hogy tartsuk a lépést az egészségüggyel, bizonyos területeken még annál jobb pozíciót is adna.

A közalkalmazotti jogviszony keretében végzett munka javadalmazásáról a közalkalmazotti törvény rendelkezik.Pontos megnevezése, ‘1992. évi XXXIII. törvény a közalkalmazottak jogállásáról’.Mindenkori aktuális változatának eléréséhez írásunk végén találnak hivatkozást.

A közalkalmazotti bértábla 10 fizetési osztályból és 17 fizetési fokozatból áll.A fizetési osztályok az oszlopok, a fizetési fokozatok pedig a sorok.A fizetési osztályok jelzik az iskolai végzettséget illetve szakképesítést, a fizetési fokozatok pedig a beszámítható munkában eltöltött időt.Az első 2 oszlopban (A,B) találhatók az alapfokú iskolai végzettséghez tartozó bérek, illetmények.A 3-5. oszlopban (C,D,E) vannak a középfokú iskolai végzettséghez köthető bérek,A 6-10. oszlopban vannak a különféle felsőfokú iskolai végzettséghez kapcsolódó bérek.

Fenti táblázatunkban összefüggéseiben is jól látható fizetési osztályok tagozódása nem csak az iskolai végzettségekkel, hanem a megszerzett szakképesítésekkel és tudományos fokozatokkal, címekkel is összefügg.Ennek pontos meghatározását a részletes leíró részben találják olvasóink.

A közalkalmazotti bérek 2019 évi konkrét összege táblázatunkból kiolvasható.A pirossal jelzett részeknél a minimálbér illetve a garantált bérminimum már felülírta az eredeti összegeket.

Summásan azt lehet elmondani, hogy:

csak alapfokú iskolai végzettség esetén a minimálbér jár, gyakorlati időtől függetlenülközépfokú iskolai végzettség esetén garantált bérminimum jár, gyakorlati időtől függetlenülfelsőfokú iskolai végzettségnél – speciális szakvizsga, tudományos fokozat nélkül – is csak a garantált bérminimum jár egészen a munkában eltöltött 27. évig! Ebből az egészből pedig az következik, hogy jelenleg 50 éves korukig a közalkalmazottak döntő többsége csak a bérminimumra számíthat. Nem nagyon közismert az a tény, hogy közalkalmazotti bértábla nem csak a közalkalmazotti fizetésekkel, hanem a közalkalmazottak fizetett szabadságával is szorosan összefügg.

Közalkalmazotti bértábla 2019, részletes leírás(Bevezető helyett…Meggyőződésünk, hogy a jelenleg is “érvényes” közalkalmazotti bértábla esete, kormányokon átívelően is hű tükre a hazai közállapotoknak.A közalkalmazotti munka elismerésének szégyenfoltja.A szakmai nemtörődömség állatorvosi lova.Az érdekképviseleti tehetetlenség csimborasszója.(Egy magánszemély könyvtárosnak kellett megtámadnia a bértáblát, illetve a bértábla alapján történő bérezési gyakorlatot a bíróságon, 10 évvel a benne szereplő összegek befagyasztása után.))

A bértábla rövid történeteA közalkalmazotti bértáblát anno 1992-ben azért találták ki és azért állították össze ilyen sok “rubrikából” hogy érdemeik szerint kellően differenciálni tudják a dolgozók fizetését.Fokozatosan növekedve 14 kategóriával különböztették meg a tapasztalatot és 10 kategóriával az iskolai illetve szakmai végzettséget.A közalkalmazotti bértáblát 11 éve – 2008-ban – módosították utoljára és fizetési alapértékei azóta sem változtak.2017-ben ugyan hozzáadtak még három fizetési fokozatot – 3 sort – a nyugdíjkorhatár fokozatos emelkedése miatt de sok értelme annak sem volt.

[LAPOZAS]

Jelenleg 10 – betűvel jelzett – fizetési osztályból, és 17 – számmal jelölt – fizetési fokozatból áll a közalkalmazotti bértábla.Ez ugye elvileg 170 különböző illetmény összeget jelenthetne.Elvileg.Gyakorlatilag viszont a 170 változóból 129 “érvénytelen” mert alacsonyabbak mint a 2019-es minimálbér illetve a garantált bérminimum.Ez a mostanra felülírt, túlhaladott rész a bértáblának nem kevesebb, mint 76%-a!Ez az oka, hogy a bértábla kiinduló alapszámainak meg a különféle szorzószámainak kusza rejtelmeivel nem terheljük olvasóinkat. Csak a valós tartalmára fókuszálunk.

Közalkalmazotti fizetési osztályok meghatározásaEbből a részből az derül ki, hogy a 10 lehetséges besorolás közül ki melyik fizetési osztályba tartozik.Fontos tudni, hogy a fizetési osztály besorolások nem feltétlenül találkoznak a dolgozó tényleges iskolai végzettségével.A törvény ugyanis azt mondja, hogy a besorolás alapja a közalkalmazott munkaköréhez jogszabályban előírt iskolai végzettség, képzettség, tudományos fokozat…Ha tehát egy adott munkakörhöz érettségi az előírt végzettség, akkor hiába van a tarsolyban egy vagy akár több egyetemi diploma is, a besorolás csupán az érettségi alapján fog megtörténni.

Az egyes közalkalmazotti fizetési osztályok és a besoroláshoz szükséges feltételek az alábbiak:

A fizetési osztály– legfeljebb alapfokú iskolai végzettséget előíró munkakör

B fizetési osztály– alapfokú iskolai végzettséget igénylő szakképesítéshez kötött munkakör

 C fizetési osztály– érettségi, illetve középfokú végzettséget igénylő szakképesítéshez kötött munkakör– a “B” fizetési osztályhoz szükséges képesítésre épülő szakképesítést előíró munkakör

D fizetési osztály– érettségit igénylő szakképesítést meghatározó munkakör– középfokú végzettséget igénylő szakképesítésre épülő szakképesítést előíró munkakör

E fizetési osztály– az egyetemi illetve főiskolai végzettséget nem tanúsító felsőfokú szakképesítéshez, felsőoktatási szakképzésben megszerzett szakképzettséget követelő munkakör– érettségihez kötött akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképesítéshez kötött munkakör

F fizetési osztály– olyan munkakör, ami főiskolai végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevelet igényel

G fizetési osztály– az “F” fizetési osztályban meghatározott végzettséget + a munkakör betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgát vagy jogszabályban azzal egyenértékűnek elismert vizsgát igazoló oklevélhez kötött munkakör

H fizetési osztály– olyan munkakör, amihez egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél kell– olyan munkakör aminek betöltéséhez főiskolai végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél és ehhez kapcsolódó tudományos fokozat szükséges

I fizetési osztály– egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez és a munkakör betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgát vagy jogszabályban azzal egyenértékűnek elismert vizsgát igazoló oklevélhez kötött munkakör– olyan munkakör, amihez egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél kell + vagy 1984.09.01. előtti doktori cím, vagy az előző dátum utáni egyetemi tudományos fokozat

J fizetési osztály-egyetemi végzettséghez és szakképzettséghez kötött munkakör + a felsőoktatásról szóló törvény szerinti tudományos fokozat– Magyar Tudományos Akadémia hazai rendes vagy levelező tagsága, akadémiai doktori cím

A közalkalmazotti fizetési fokozatok 2019-ben2019-ben az egyes fizetési osztályok 17 fizetési fokozatot tartalmaznak.

A dolgozók fizetési fokozatokba sorolása alapvetően a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő alapján történik.Ebben az összefüggésben viszont nem csak a tényleges közalkalmazotti múlt számít be, hanem azon felül más, annak minősített jogviszony is.(Ennek a meglehetősen összetett kérdéskörnek a kitárgyalása meghaladja jelen írás kereteit, de akit érdekelnek mélységében is ezek a részletek, az a közalkalmazotti törvény 64.§-tól elindulva áttekintheti a területet.)

A fizetési fokozatokban alap esetben háromévenként lehet egy fokozatot előre lépni.A munkavállalót mindig a tárgyév első napján kell a következő fizetési fokozatba besorolni.Ezt követően újra indul a hároméves várakozási idő.

Van azonban kivétel a három éves várakozási idő alól.Fizetési fokozatonként 2 évre is csökkenthető a várakozási idő.Ez akkor lehetséges, ha a közalkalmazott tartósan magas színvonalú munkát végez és ennek jeléül ‘alkalmas’ vagy ‘kiválóan alkalmas’ minősítést kap.Szintén csökkenthető egy évvel a várakozási idő, ha a dolgozó állami vagy miniszteri kitüntetésben részesül.

A fizetési fokozatok és a közalkalmazotti jogiszonyban eltöltött idő összefüggését az alábbitáblázat mutatja.Első oszlop a fizetési fokozat száma, utána pedig az eltöltött időt láthatjuk.

[LAPOZAS]

0-3 év4-6 év7-9 év10-12 év13-15 év16-18 év19-21 év22-24 év25-27 év28-30 év31-33 év34-36 év37-39 év40-42 év43-45 év46-48 év49-51 év

A közalkalmazotti bértábla összegei és 2019 évi “felülírt” része1./Nézzük meg melyek a bértábla azon részei , amit a 2019. évre már felülírt az aktuális minimálbér illetve a garantált bérminimum összege.

Az “A” fizetési osztályba soroltak alapilletménye szolgálati időtől függetlenül a minimálbér, ami 2019-ben 149.000,- forint.

A “B”, “C, “D”, “E” kategóriába sorolt közalkalmazottak bére szolgálati időtől függetlenül a garantált bérminimum összege, ami 2019-ben 195.000,-forint.

A felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők döntő többsége is csak a bérminimumra számíthat, mert 195.000 ezer forint fölé csak:F fizetési osztályban a 40.,G fizetési osztályban a 37.,H fizetési osztályban a 28.,I fizetési osztályban a 19. ésJ fizetési osztályban a 13.munkában töltött évtől emelkedik garantált bérminimum fölé az illetmény.

2./A közalkalmazotti bértábla 2019 évi változatának – csak a felsőfokú végzettségűekre – van 41 rubrikája, amelyeket (még) nem írt felül a bérminimum.Ezek az alábbi összegeket tartalmazzák (fizetési fokozat/bér összege):

F fizetési osztály: 14/196.115, 15/203.435, 16/210.755, 17/218.075G fizetési osztály: 13/200.978, 14/208.915, 15/216.853, 16/224.790, 17/232.728H fizetési osztály: 10/202.020, 11/210.438, 12/218.855, 13/227.273, 14/235.690, 15/244.108, 16/252.525, 17/260.943,I fizetési osztály: 7/197.735, 8/208.385, 9/216.905, 10/225.425, 11/233.945, 12/242.465, 13/252.405, 14/262.345, 15/272.285, 16/282.225, 17/292.165J fizetési osztály: 5/198.533, 6/210.120, 7/219.390, 8/229.046, 9/238.703, 10/248.359, 11/258.015, 12/267.671, 13/278.486, 14/289.301, 15/300.116, 16/310.931, 17/321.746

A végére hagytam kedves olvasó néhány olyan érdekes(?), vagy inkább elgondolkodtató összefüggést, ami a közalkalmazotti bértábla szabályaiból és összegeiből következik.1./ Az alapfokú A, a középfokú B,C,D és a felsőfokú szakképesítés E kategóriájában ugyanannyit keres egy kezdő mint egy 50 éve közalkalmazottként dolgozó munkavállaló.

2./ Az iskolai végzettségnél is találunk furcsaságokat.Például egy érettségizett kezdő pont annyit keres mint egy 12 éve dolgozó akadémiai doktor, vagy egy professzor, ami lássuk be már a burleszk kategóriája.

3./ Ez utóbbi végzettség mellett amúgy az a bizonyos 2 éve hozzáadott 3 plusz fizetési fokozat nem egészen 33.000 forinttal növeli tudományos akadémiai doktorunk vagy professzorunk fizetését 49 év munkaviszony után, 321.746,-forintra.Az pedig már csak hab a tortán, hogy ez az összeg – ami egyben a bértábla legmagasabb összege – nem éri el a magyar bruttó átlagkeresetet sem.

4./ A közalkalmazotti fizetési osztályok első 4 fizetési fokozata szerinti garantált illetmények havi összege kimerül a minimálbér és a garantált bérminimum összegével.Pontosan ugyanez mondható el a fizetési fokozatok első 5 fizetési osztályánál is.

Írásunkban igyekeztünk átfogó képet nyújtani a közalkalmazotti bértábla 2019 évi aktuális szabályairól és a benne szereplő aktuális összegekről.Bizonytalanság esetén azonban javasoljuk, hogy mindig az eredeti törvényi szöveget tanulmányozzák.A közalkalmazotti törvény – 1992. évi XXXIII. törvény a közalkalmazottak jogállásáról – mindenkori aktuális szövegét a kék részre kattintva tudják elérni.

2019-11-18 17:12:49 - Mindenegyben Blog