Jakab Ferenc, a pécsi koronavírus-kutatócsoport vezető virológusa szerint "a járványok korára kell felkészülnünk", mert egyre több állati eredetű fertőzés terjed át az emberekre. A következő években minden bizonnyal újabb és újabb állati eredetű kórokozók fognak megjelenni az emberek közt. A mostani humán fertőzések - köztük a koronavírus is - mintegy 60 százaléka gerinces álaltoktól származik, azaz úgynevezett "zoonózis-betegségek". Ezeket alapesetben egymás közt terjesztik az állatok, de rosszabb esetben átterjedhetnek háziállatokra is, róluk pedig az emberekre - írja a 444 Jakab Ferenc virológus, a pécsi koronavírus-kutatócsoport vezetőjének a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadására hivatkozva.
"Idő kérdése volt, mikor lesz koronavírus-világjárvány, és mikor lesz képes emberről emberre terjedni. (...) Az eredmény egy megállíthatatlan világjárvány" - mondta Jakab Péter, utalva a mai globális turizmusra, ami mellett elkerülhetetlen, hogy egy ilyen fertőzés világszerte elterjedjen.
Éppen ezért fontos, hogy még időben felismerjük az állatvilágban jelenlévő vírusokat, ugyanis minél előbb kimutatható egy ilyen kórokozó, annál könnyebben akadályozható meg a jövőben, hogy átterjedjen háziállatokra és emberekre, vagy ha mégis megtörténne a baj, akkor legalább a világjárványt el tudjuk kerülni.