Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Hírek
Kitört az Etna! - videó
Mindenegyben Blog - 2018. december 25. (kedd), 10:33

Kitört az Etna! - videó

Hirdetés
Hirdetés
2018 dec 25

Földrengés kísérte Olaszországban az Etna kitörését, videó is készült róla

A lakásban is lehet hallani a kitörést és az ablakok is megremegtek - mondta az indexnek egy Szicíliában élő olvasójuk. Az Etna Európa legaktívabb vulkánja, aktivitása pedig 2013 szeptembere óta fokozódik, nyolc hónap szünet után tavaly februárban éledt újra. Egy 2018-as kutatás szerint a gravitáció folyamatosan a tenger felé húzza az Etnát, így fennáll a lehetősége, hogy a ma is aktív vulkán egy nap alatt a tengerbe omlik.

Facebookon lehet követni a vulkánkitörést:

..................

Hazánkban egy vulkánkitörés esélye rendkívül alacsony, de külföldi utazásaink során vagy egy esetleg munkahelyi kiküldetés során elképzelhető, hogy egy alvó, vagy aktív vulkán közelében fogunk tartózkodni. Az alábbi összeállítás a teljesség igénye nélkül készült az Amerikai Vöröskereszt útmutatása alapján, de ez országonként a felkészülés, védekezés módja és mikéntje jelentősen változhat.

Teendők vulkánkitörés előtt

 

Ismerd meg a vulkánkitörésre figyelmezető jelzéseket és vészhelyzeti terveket. Fel kell készülni az alábbi veszélyekre, amelyek a kitörést megelőzheti és / vagy a kitörés alatt bekövetkezhet:

* sárlavina és hirtelen áradás
* földcsuszamlás, sziklaomlás
* földrengés
* hamufelhő, savas eső
* szökőár

Készíts vészhelyzeti terveket. Ha alvó vagy nyugvó vulkán közelében tartózkodsz, ismerd meg a rendelkezésre álló menekülési útvonalakat.

Készíts vészhelyzeti kommunikációs terveket. Abban az esetben, ha egy vulkánkitörés elszakítja a családtagokat, rendelkezni kell egy kapcsolat felvételi tervvel. A vulkánkitörés nagy valószínűséggel szét fogja szakítani a családokat (A szülők dolgoznak, vagy távol vannak otthonról, a gyerekek pedig iskolában vannak.

Kérjétek meg egy távoli helyen - vulkán veszélyzónáján kívül élő rokont, barátot - hogy legyen a "családi kapcsolattartó". A távoli helyen lévő ismerős sikeresen összehozhatja a családot, ha felveszik a kapcsolatot vele. A "családi kapcsolattartónak" meg kell adni minden lehetséges adatot. (Név, telefonszám, elérhetőség)

Az alábbi vészhelyzeti csomagra lesz szükséged:

  • Elemlámpa és tartalék elemek
  • Elsősegélycsomag és kézikönyv
  • Vészhelyzeti KIT (élelmiszer, víz, ruha, iratok, stb.)
  • Konzervnyitó (NEM elektromos)
  • Alapvető gyógyszerek
  • Pormaszk
  • Zárt cipő

Szerezz be védőszemüveget és légző maszkot a család összes tagja számára, amely megvédi őket a vulkáni hamutól. Lépj kapcsolatba a katasztrófavédelem, polgári védelem vagy a Vöröskereszt helyi képviselőjével bővebb információért.

Bár biztonságosnak tűnhet, hogy otthonodban várd meg a vulkánkitörést és várd meg a kitörés végét, de ez nagyon veszélyes lehet, ha a veszélyzónában van otthonod vagy a szállásod. Kövesd a hatóság utasításaid és kövesd a vészhelyzeti / kiürítési utasításokat.

Teendő vulkánkitörés alatt

 

Hirdetés
[ ]

Mindig kövesd a hatóságok utasításait. Kerüld el a hágókat és folyóvölgyeket.

Ha otthon ér a vulkánkitörés:

  • Zárd be az ablakokat, ajtókat és a redőnyöket.
  • Valamennyi járművet, gépet zárt helyen - garázsban - helyezd el.
  • Vidd a háziállatokat és a haszon álatokat védett, zárd menedékhelyre.

Ha szabadban ér a vulkánkitörés:

  • Azonnal keres menedéket.
  • Ha sziklaomlás vagy kőeső ér el, mindig védd a fejed.
  • Ha patak vagy folyó közelében vagy, óvakodj a sárlavinától. Mindig maradj magasan a medertől, főleg, ha meghallod a sárlavina zúgását.

Védd magad a hamufelhőtől:

  • Viselj hosszú ujjú inget és hosszú szárú nadrágot.
  • Viselj védőszemüveget a szemed védelmére.
  • Viselj védőálarcot (pormaszkot) hogy biztonságosan tudj lélegezni.
  • Állítsd le a járműved motorját.

Maradj távol a lezárt területektől, amelyet a hatóságok jelölnek ki.

A vulkánkitörés hatása több kilométerre is kierjedhet. Sárlavinák és hirtelen áradások, erdőtüzek és halálos piroplasztikus folyam érhet utol akkor is, ha te magad nem is látod a kitörést. Kerüld el a folyóvölgyeket és az alacsonyabb területeket. Az a terved, hogy megnézd a vulkánkitörést halálos kimenetelű lehet. Ha azt látod, hogy egy patak vagy folyó vízszintje rohamosan emelkedik, menekülj magasabb területre. Ha egy sárlavina elér egy hidat, azt nagy valószínűséggel el fogja sodorni. Maradj távol a hidaktól! MINDIG halhassa az elemes rádión a vészhelyzeti adásokat.

Vulkánkitörés után

 

Hirdetés

Ha lehetséges, maradj távol a vulkáni hamuval borított térségtől.

Ha a szabadban vagy:

  • Viselj védőálarcot (pormaszkot) hogy biztonságosan tudj lélegezni. A vulkáni hamu irritálhatja a légzőszerveidet, de halálos kimenetelű is lehet a belélegzése.
  • Viselj védőszemüveget a szemed védelmére.
  • Viselj hosszú ujjú inget és hosszú szárú nadrágot a bőröd védelme érdekében.

Tisztítsd meg a háztetőd a vulkáni hamutól. A vulkáni hamu hihetetlen nehéz és be tudja omlasztani az épületek tetejét. Legyünk rendkívül elővigyázatossal, miközben a háztetőn dolgozunk. Ne indítsuk el a járműveket, mert a motorba kerülő hamu tönkreteheti a járművet. Ha légzőszervi betegségben szenvedünk, maradjuk távol a hamutól. Maradjunk zárt helyen, ameddig a hatóságok biztonságosnak nem ítélik a helyzetet a kint tartózkodásra. Segítsük szomszédainkat, főleg ha idős emberek vagy csecsemők is vannak köztük.

Mi a vulkáni hamu?

 

A vulkáni hamu egy vulkáni kitörés során a kráterből kihányt 2 mm-nél kisebb átmérőjű kőzetdarabok gyűjtőneve. A vulkáni tefra méret szerinti osztályozásának legkisebb kategóriája. A vulkáni hamu a kitörés során darabokra tört kőzetek és a magma apró szemcséi alkotják. Kitörés esetén, a vulkán felett kialakuló kitörési oszlop elsősorban hamuból, gázokból és gőzökből áll. Összecementeződése során a tufa nevű kőzet keletkezik.

Az égés során keletkező hamutól eltérően, mely puha és könnyű, a vulkáni hamu kemény és nehéz. Vízben nem oldódik, és főleg nedves állapotában jól vezeti az elektromosságot. Emiatt a kitörésekkor fellépő hamuzápor során az égbolt gyakorta sárga vagy ködös, gyakorta villámlás és dörgés kíséri. Kénes illata van.

A vulkáni hamu legpusztítóbb megjelenési formája a piroklaszt sűrűségár - piroplasztikus folyam. Ez általában a kitörési oszlop összeomlása során keletkezik, amikor a vulkán lejtőjén forró hamuból, gázokból és egyéb kőzetdarabokból álló lavina keletkezik. Ez általában több száz °C hőmérsékletű és hatalmas sebességgel zúdul alá a vulkán oldalán.

A vulkáni hamu nem mérgező, viszont belélegzése halálos lehet elsősorban asztmában vagy más légúti betegségekben szenvedők számára. A tüdőbe kerülő vulkáni hamu cementálódhat, ami szintén halálos kimenetelű. A durva felülete miatt irritálja és horzsolja a szem felületét. A vulkáni hamu nagy veszélyt jelent a repülőgépek számára, ugyanis a finom szemcsék megzavarják a motorok működését.

Mi a sárlavina?

 

A sárlavina egy halálos természeti jelenség, amely mozgása során a 40-80 km/h sebességet is elérhet. A forró láva és hamufelhő a vulkán kitörése során megolvasztja a hó és jégsapkát, így egy hirtelen áradás jön létre. A megolvadt, lezúduló víz keveredik a vulkáni hamuval, a talajjal és az ott lévő törmelékkel. (kavicsok, kőtömbök, kitört fák) Ez a halálos keverék alkotja a sárlavinát, amely a patak és folyómedreken zúdul le, gyakran akár 100 km távolságra is a vulkántól. Heves esőzések is okozhatnak sárlavinát, amely a vulkán oldalán található törmelékes kőzetből jön létre.

 Forrás: Katasztrófavédelem

Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés