Kirúgta a kormány az OMSZ vezetését!Az OMSZ vihart ígért augusztus 20-ra , de nem lett -> kirúgják a vezetőket (2. oldal)
Ki volt a felelős?
Az utólagos értelmezések alapján többen is leállíthatták volna a tűzijátékot, de a közelgő viharról nem tudott sem a Miniszterelnöki Hivatal illetékese, sem a katasztrófavédelem, csak a rendőrséghez jutott el az információ, ők viszont nem állíthatták le a rendezvényt. Bár a felelőskeresést szinte azonnal követelte mindenki, mivel akkoriban nem egy kézben futott össze a tűzijáték szervezése (nem létezett a ma ismert operatív törzs), a tragédia után egyből megindult az egymásra mutogatás.
A történteknek nem lett hivatalosan kimondott, egyszemélyi felelőse. Az ombudsmani hivatal arra jutott, hogy mivel a rendezvényt a Miniszterelnöki Hivatal rendelte meg, ez a szerv volt az elsőszámú felelős. A kormányzati vizsgálat viszont mást állapított meg:
- felelősségre vonták, és azonnali hatállyal felmentették a katasztrófavédelem ügyeletvezetőjét;
- fegyelmit kapott a riasztásokat kiadó meteorológus, amiért nem győződött meg arról, hogy a riasztásokat fogadták-e;
A katasztrófavédelem ügyeletvezetőjéről később aztán azt is megállapították, hogy nem követett el szolgálati mulasztást, így őt rehabilitálták.
Az áldozatok állami kártérítése ugyanakkor egészen a második Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerüléséig nem történt meg. A fideszes vezetésnek viszont az egyik első intézkedése volt az a határozat, amely a 15 évvel ezelőtt katasztrófába torkolló tűzijáték áldozatainak (és a 2006-os tüntetések vétlen áldozatainak) kártalanításáról is szólt. A magyar állam végül összesen 250 millió forintot fizetett ki. Az öt halálos áldozat esetében 23 hozzátartozóösszesen negyvenkétmillió forintot kapott. Négyen a sérülésük súlyossága miatt nem egy összegű kártérítést, hanem járadékot kapnak az államtól 2010 szeptemberétől.
Mi változott azóta?
HirdetésAz augusztus 20-ai tűzijáték alatt idén már 80 mentőegységet és közel 400 mentőst vezényelnek a Margit híd és a Petőfi híd közötti Duna-szakaszra. Az Országos Mentőszolgálat térképe szerint a folyót itt szinte körbefonják majd a mentőautók. A katasztrófavédelem 117 tűzoltóval, 13 tűzoltóautóval, két hajóval, kilenc csónakkal és egy emelőkosaras járművel készül az esti ünnepségre. A 2006-os, öt halálos áldozattal járó katasztrófa után ugyanis egy sor előírást szigorítottak:
- megemelték a tömegrendezvények biztosításához szükséges mentőegységek számát, sőt helyszíneire mobil betegellátó ambulanciákat is telepítenek,
- már rendőrök és biztonsági őrök vigyázzák a mentők haladására kijelölt útvonalakat,
- a tömegrendezvények hangrendszerét ma már alkalmassá kell tenni arra, hogy vészhelyzet esetén onnan a tömeget irányító utasítások, segítségek elhangozhassanak,
- mindenhol egyértelműen jelezni kell, merre lehet elhagyni a helyszínt,
- és a tűzijátékok idején az Országos Meteorológiai Szolgálat félóránként ad jelentést.