– Az alaphír két német autógyártóról szólt, ám nyilvánvalóan sok beszállító, köztük több magyar vállalat is aggódhat, ha negatív irányba módosulnak a tervek. Mennyire érzékelhető bármiféle feszültség a hazánkban jelenlévő nagyobb cégek körében?– Meggyőződésem, hogy a nagyobb beszállítók hamarabb és részletesebben értesülnek az esetleges autógyártói tervmódosításokról, mint a nyilvánosság – nem a sajtóból tájékozódnak, így a felkészültségük is alaposabb. Személyes tapasztalatom szerint vannak olyan Magyarországon működő autóipari beszállítók, akik sokat profitálnak az autóipar változásaiból – gondolhatunk például az előbb említett új hajtásrendszerek fejlesztésével,termékek gyártásával foglalkozó , az e téren vagy más területen újítani tudó vállalkozásokra –, miközben vannak cégek, akik kétségkívül küzdenek. Visszatérve az eredeti felvetésre:
nem gondolom, hogy a Magyarországon jelenlévő autógyártók jelentősen visszafognák a termelési terveiket. Hazánk ugyanis számos előnyt kínál a multinacionális vállalatoknak, különösen a kedvezőbb bérköltségek miatt, ami a globális versenyben, különösen a népszerű kompakt autók szegmensében jelentős pozitívumot hordoz magában.
A BMW beruházás további beszállítókat vonz Magyarországra, illetve a már itt lévő cégek is növelhetik a gyártó kapacitásukat. Nem gondolom tehát, hogy komoly aggodalomra lenne oka a hazai autóipari beszállítóknak.
– Az elhangzottakat összegezve elmondható lenne tehát, hogy globálisan valóban bizonytalanság jellemzi mostanában az autóipart, lokálisan azonban inkább előrehaladás, semmint esetleges megtorpanás várható?– Megismételve azt, hogy nehéz pontosan látni, melyik gyártó mit tervez, meggyőződésem, hogy valóban ez a reális helyzetkép.
HirdetésBeszélgetőtárs: Gégény István