MindenegybenBlog

Ki tudja, hogy ez milyen édesség? Ismerős még valakinek?Nem is gondonád milyen hatással van az emberi szervezetre!

Annyit elárulhatunk segítségül, hogy régen igen kedvelt édesség volt, ezért aztán az idősebbek talán még emlékeznek rá. Alapanyaga az édesgyökér-kivonat, valamint gyakran az ánizsolaj. Világszerte számos színbeli és ízbeli változata ismert, attól függően, hogy milyen adalékokat tartalmaz.

Ragadós, nyúlós, édes-kesernyés édesség

És nem az íze miatt ették az emberek, hanem a hatása miatt. A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom-görcsoldásra is. Gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása miatt gyomor- és nyombélfekély kezelésében, ezen kívül erősen édes íze miatt ízjavítóként használják. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya-sérülések esetén.

Az édesgyökér jótékony hatásai a szervezetünkre

Több mint 300 különböző növényi vegyület található az édesgyökérben. Gyökerének fő aktív összetevője a glicirrizin, egy triterpén szaponin, aminek édes ízét is köszönheti. Emellett flavonoidok, kumarinok szterolok és cukrok is találhatóak benne. A glabridin az édesgyökér legnagyobb mennyiségben előforduló és egyik legtöbbet vizsgálat flavonoidja.

Enyhíti a gyomorbántalmakat, nyugtatja és védi a gyomrot

Egy kettős vak vizsgálatban (amikor a tesztelésben résztvevő orvos sem tudja, mely betegek kaptak valódi kezelést és melyek hatóanyagmentes placebót) kimutatták, hogy az édesgyökér-kivonat enyhíti a hányingert, a hasi fájdalmakat és a gyomorégést.

Az édesgyökér összetevői gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásúak, elősegítik a gyomor és a nyombél nyálkahártya normál működésének fenntartását, épségének megőrzését. Emiatt különösen hasznos ételmérgezés, gyomor- és nyombélfekély, gyomorhurut, reflux és gyomorégés esetén.

Kutatások szerint az édesgyökér kivonata segíthet a Helicobacter pylori baktérium megölésében is. Ez a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó: a gyomorfekélyek 70-90 százalékában kimutatható és a gyomorrák kialakulásának kockázatát 3-5-szörösére emeli.

Kitisztítja a légúti rendszert, segíthet a légzőszervi problémák kezelésében

Az édesgyökeret évezredek óta alkalmazzák köptető, nyákoldó és köhögéscsillapító hatása miatt. A népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják.

Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy az édesgyökérben található glicirrizin a légúti nyálkahártyák kiválasztásának fokozásán és a hám csillószőrös működésének serkentésén keresztül éri el köptető hatását. Emellett az édesgyökér lazítja a simaizmokat, megakadályozza a hörgők görcsös összehúzódásait, valamint a fájdalmat és a gyulladást is csökkenti.

2022-02-13 10:34:40 - Mindenegyben Blog