A kormány kitart a benzinárstop mellett – fogalmazott bevezetőjében Gulyás Gergely. Leszögezte, valótlanok azok a híresztelések, hogy a kormány feloldaná az ársapkát, illetve, hogy gond lenne az ellátással.
Az alábbi döntéseket jelentette be a kancelláriaminiszter:
A miniszter hozzátette: a kormány felkérte a belügyminisztert, utasítsa a rendőrséget, hogy a rémhírterjesztőkkel szemben határozottan lépjen fel. Az ellen, aki az üzemanyag-ellátás leállásáról közöl hamis információt, rémhírterjesztés miatt eljárás indul, mint ahogy hasonló eljárás indul az ellen is, aki nem megfelelő tárolóba tölti az üzemanyagot.
Hernádi Zsolt MOL elnök-vezérigazgató arról beszélt, hogy a MOL finomítói zavartalanul működnek, a Barátság kőolajvezeték folyamatosan szállít, az Adria kőolajvezeték is készen áll, ha gond lenne a másikkal.
A MOL Zrt.-nek van elég készlete és finomítói kapacitása, hogy a teljes magyar üzemanyagigényt ki tudják elégíteni. Ez a forint árfolyamának ingadozása és a kőolaj árának változása mellett is így van.
Nem rendeltetésszerű fogyasztók megjelenése, és a plusz tankolók miatt drasztikusan megnőtt a benzinkutak forgalma. Buszok, külföldi kamionok is a kutaknál tankolnak. Van, hogy kisteherautók 100-200 literes tárolóba tankolnak, de olyan is akadt, aki zacskóba tankolt. Ez visszaélés Hernádi szerint.
Akik korábban a telephelyen vették fel az üzemanyagot – buszszolgáltató, kamioncég –, azokat is a benzinkútra küldték, mert ott maximált áron vehették az üzemanyagot. A forgalom 20 százaléka az üzemanyag-forgalom tranzit jellegéből ered. Ez főként a vidéki benzinkutakat érinti – szögezte le a MOL- vezér.
A rendkívüli Kormányinfó témája igen indokoltnak tűnik, a probléma fő oka pedig a továbbra is 480 forintban megállapított nagykereskedelmi üzemanyagár-korlát. Szerdán Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, nincsen ellátási probléma, csak logisztikai. Ezt azzal magyarázta, hogy a hatósági ár miatt például sok kamionos is Magyarországon tankolja meg a járművét, ezért gyorsan kifogynak a kutak.
Az igazi probléma Hernádi szerint az, hogy a háború miatt erőteljesebben szorítják a vállalatokat, hogy ne vásároljanak Oroszországtól. Vannak vállalatok, amelyek ezt megtehetik, de a közép-európai cégek nem ilyenek – jelentette ki a MOL elnöke. Hozzátette: földgázban még nagyobb ez a kitettség, ugyanis máshonnan nem nagyon lehet pótolni, ezért baj lenne, ha az oroszok megemelnék az árát. Ám Hernádi szerint ez senkinek nem érdeke.
[LAPOZAS]A traktorok, mezőgazdasági gépek 7.5 tonna felett is megkapják az olcsóbb, hatósági áras üzemanyagot.
A beszállítók kötelesek tájékoztatni a kutasokat, hogy a hatósági áras üzemanyagot, ha nem lenne hatósági ár, mennyiért adnák nekik. A kutasoknak elszámolást kell készíteniük, és ha a hatósági árnak megfelelő áron vették meg, de most – az új szabálynak megfelelően – mondjuk egy külföldi kamionosnak drágábban adják el, a különbözetet a beszállítónak ki kell fizetni a következő hónak 15-ig. Tehát a nagykereskedelmi árak közötti különbség megfizetéséről van szó. A NAV ellenőrzi az elszámolásokat, azt a kutast pedig, aki nem tesz eleget a jogszabályban foglaltaknak, 6 000 000 forinttól 15 000 000 forintig terjedő bírsággal büntethetik, egy napon belül akár többször is.
A rendelet a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény hatályvesztéséig érvényes mától, március 11-től.