FIGYELEM! HIVATALOS KÖZLEMÉNYT TETTEK KÖZZÉ A VÍZDÍJRÓL, ÁRAMSZÁMLÁRÓL, GÁZSZÁMLÁRÓL! ÖNT IS ÉRINTI! A PÉNZTÁRCÁJA BÁNJA HA NEM TUD RÓLA! ITT VANNAK A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK >>>
A Budapesti Békéltető Testület tapasztalatai szerint a fogyasztók sokszor nem tanúsítják a közüzemi szolgáltatásoknál azt a tudatosságot, amit az adott szolgáltatás jellege – és maga a jogszabály is – megkíván.
A közüzemi szolgáltatások megkerülhetetlenek napjainkban, áramot, vizet és megannyi más szolgáltatást minden fogyasztó használ. Ugyanakkor nem könnyű annak a fogyasztónak a dolga, aki maradéktalanul tudni szeretné, milyen főbb kötelezettségei vannak például a víziközmű-, földgáz- vagy épp a villamos energia szolgáltatás igénybevételekor. És akkor még nem is esett szó például a távhőszolgáltatásról vagy épp a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról.
A Testület mindezek miatt összeállította ajánlását, amely a közüzemi szolgáltatások igénybevétele során követendő tudatos fogyasztói magatartásról szól. Az ajánlás ide kattintva tekinthető meg.
A közüzemi szolgáltatások köre magában foglalja a víziközmű-szolgáltatást, atávhőszolgáltatást, a villamos energia szolgáltatást, a földgáz-szolgáltatást, a kéményseprő-ipari közszolgáltatást, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást (szemétszállítást) is.
I.A villamos energia-, földgáz- és víziközmű-szolgáltatás esetében követendő fogyasztóimagatartás
1. Ingatlan megvásárlása esetén a fogyasztók ne mulasszanak el egyeztetni az előzőtulajdonossal, hogy van-e bármilyen díjhátralék! Ha nem járnak el körültekintően és kiderül,hogy korábbról még tartozás áll fenn, bizonyos esetekben akár az is előfordulhat, hogy eztnekik kell kifizetniük!
2. Társasházi- vagy lakásszövetkezeti ingatlan esetén tájékozódjanak a fogyasztók azingatlanon fennálló esetleges közös költség- vagy költségtartozásról! Javasolt akár már azingatlan adásvételi szerződésben kikötni azt, hogy az eladó köteles beszerezni a közüzemiszolgáltatók és a lakóközösség képviselője által kiállított úgynevezett „nullás igazolást” is,amely tanúsítja, hogy a lakáson nincsen tartozás!
3. Ne feledjék a fogyasztók, hogy a felhasználó személyében bekövetkező változást, ígypéldául a tulajdonosváltást a közüzemi szolgáltató által meghatározott módon és határidőnbelül be kell jelenteniük (víziközmű-szolgáltatás esetén 30 napon belül, villamos energia- ésföldgázszolgáltatás esetén 15 napon belül)! Amennyiben ezen kötelezettségüknek afogyasztók nem tesznek eleget, úgy adott esetben akár a más által felhalmozott tartozásértis felelőssé tehetőek!
[LAPOZAS]4. Tartsák észben a fogyasztók, hogy a közüzemi szolgáltatóval aláírt szerződés hiányában ismeg kell fizetniük a szolgáltatás díját! Közüzemi szolgáltatások esetén ugyanis a közüzemiszolgáltató és a lakossági felhasználó között általában már a szolgáltatás igénybevételével islétrejön a közszolgáltatási szerződés! Így például, a víziközmű-szolgáltatásba bekapcsoltingatlan esetében a víziközmű-szolgáltató és a lakossági felhasználó között a víziközmű-szolgáltatás igénybevételével már létrejön a közszolgáltatási szerződés.
5. Ne mulasszák el a fogyasztók a mérőórák állapotát, működését, mérőállását időközönkéntellenőrizni! Ha az óra sérült vagy úgy látják, hogy az hibásan mér, haladéktalanuljelentsék be ezt a közüzemi szolgáltatónál! Ne feledjék azt sem, hogy ha a fogyasztásmérőnem mér, hibásan mér vagy a hitelesítési ideje lejárt, az azon mért adatok nem képezhetikszámlázás alapját! A fogyasztók joga egyúttal az is, hogy kérjék a mérőóra hitelességivizsgálatát!
6. A fogyasztó köteles a mérő állapotát megóvni, de nem mindenáron! Nem lehet kötbértkiszabni e kötelezettség megsértésére hivatkozva akkor, ha a mérő például társasházifolyosón, közös pincében vagy más egyéb, nem a fogyasztó kizárólagos őrizetében lévőhelyiségben volt.
7. Őrizzenek meg minden papírt a fogyasztók – már az elejétől kezdve -, ami a mérővelkapcsolatos! Ez később fontos bizonyíték a kezükben. A szolgáltató ugyanis csak akkorhivatkozhat az óra sérülésére és szabhat ki kötbért, ha bizonyítani tudja, hogy sérülésmentesállapotban adta át.
8. Ha mérőóra cserére vagy -ellenőrzésre kerül sor, ne hagyják azt őrizetlenül és ügyeljenekarra, hogy a művelet a jelenlétükben történjen! Bármilyen kifogásuk, észrevételük van,tüntessék azt fel a cseréről vagy ellenőrzésről készült jegyzőkönyvben és csak abban azesetben írják azt alá, ha annak tartalma megfelel a valóságnak.
9. Ne feledjék a fogyasztók, hogy a fizetési késedelem adott esetben a közüzemi szolgáltatáskorlátozásával, sőt akár megszüntetésével is járhat! Ha fizetési nehézségük támadt,keressék meg az érintett közüzemi szolgáltatót az olyan, rendelkezésre álló lehetőségekfeltérképezése érdekében, mint a fizetési haladék adása és a részletfizetés! Fontos tudni, hogyaz egyeztetést nem a szolgáltatónak, hanem a fogyasztónak kell kezdeményeznie!
[LAPOZAS]10. A közüzemi szolgáltatók által önként biztosított részletfizetés, és fizetési haladéklehetősége mellett bizonyos esetekben egyenesen kötelező a szociálisan rászoruló vagyfogyatékkal élő fogyasztók (védendő fogyasztók) számára részletfizetést, fizetési haladékotadni! Kérjenek felvilágosítást ezért lehetőségeikről a fogyasztók a szolgáltatóknál!
11. Ne feledjék a fogyasztók, hogy jogukban áll vitatni a számlát és azzal szembenkifogást emelni, amelynek bizonyos esetekben akár halasztó hatálya is lehet a fizetésre!Földgáz szolgáltatásnál a kifogás bejelentésének a számla kifizetésére akkor van halasztóhatálya, ha a számlán elszámolt földgázmennyiség az előző év azonos időszakára vetítettmennyiség 150%-át meghaladja. Villamos energia szolgáltatás esetében akkor érvényesül akifogásnál a halasztó hatály, ha a számlán feltüntetett mennyiség az előző év azonosidőszakában elszámolt mennyiség 150%-át meghaladja. Végül víziközmű-szolgáltatásnál aszámlakifogás akkor halasztó hatályú, ha azt a fogyasztó még a fizetési határidő lejártátmegelőzően közölte és a számlán feltüntetett mennyiség alapján számított havi fogyasztás azelőző 12 hónap havi átlagfogyasztásának 150 százalékát meghaladja.
12. Vegyék figyelembe a fogyasztók, hogy ha tartozásukat a közüzemi szolgáltató már eladtaegy harmadik fél vállalkozásnak, például egy követeléskezelőnek, úgy a továbbiakban már ezutóbbi céggel állnak kapcsolatban és vele kell egyeztetniük a fizetés menetéről, egyébrészleteiről! Ha vitatják a tartozás mértékét, ezzel kapcsolatos panaszukat is aköveteléskezelőnél kell jelezniük!
WRITER
Forrás : http://bekeltet.hu/