A 24. hu készített egy szuper összegzést erről >> nézzük meg >>>
Tegyük fel, hogy valaki már 25 éves korában elkezd takarékoskodni a nyugdíjára , illetve nézzünk meg egy másik esetet is, amikor valaki csak 40 éves korától gyűjt a nyugdíjra:
Ha az illető megkeresi a bérminimumot, és ha 25 éves korától tesz félre, akkor havi 15 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 17%-át jelenti.
Ha az illető megkeresi a bérminimumot, és ha 40 éves korától tesz félre, akkor havi 20 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 25%-át jelenti.
Ha az illető minimálbért keres, és ha 25 éves korától tesz félre, akkor havi 20 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 27 %-át jelenti.
Ha az illető minimálbért keres, és ha 25 éves korától tesz félre, akkor havi 25 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 33 %-át jelenti.
Ha az illető közmunkás bérért dolgozik, és ha 25 éves korától tesz félre, akkor havi 25 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 48 %-át jelenti.
Ha az illető közmunkás bérért dolgozik, és ha 25 éves korától tesz félre, akkor havi 35 ezer forint megtakarítása van szüksége, ez a fizetése 67 %-át jelenti.
Hirdetés
Kismamáknál még katasztrofálisabb a helyzet
Átmenetileg még ennél is sokkal rosszabb helyzetben vannak a kismamák (vagy kispapák), főleg a gyes, gyet időszaka alatt. Ezek összege 2008 óta nem változott, havi bruttó 28 500 forint, ami nettóban 25 650 forintot jelent, a 10 százalékos nyugdíjjárulék levonása után – ez számít bele a nyugdíjba, ameddig otthon vannak. Nekik még az sem lenne elég, ha ezt a teljes ellátásukat betennék nyugdíjcélú megtakarításra.