itt a Tanév rendje 2023/2024-évre >>> Mutatjuk a részleteket!
A következő tanév fontos dátumait meghatározó jogszabály a múltban már június közepére megjelent, hiszen a szülőknek fontos lehet a tervezés. Tavaly azonban változott a helyzet: a 2022/23-as tanév rendje rendkívül későn, július 30-án látott napvilágot. Az előttünk álló 2023/2024-es menetrend azonban még ennél is tovább várat magára, csak augusztus elején kerül kiadásra a Magyar Közlönyben, mivel ahogy arról mi is írtunk, vonatkozó jogszabály még előkészítés alatt áll.
Ha emlékezünk, 2022-ben nem volt őszi szünet a magyar iskolákban, óvodákban a rezsiválság miatt, a téli szünet viszont hosszabb volt: 2022. december 22-től 2023. január 8-ig tartott. A négy hónapos szünet nélküli időszak nem volt könnyű sem a diákoknak, sem pedig a pedagógusoknak, hiszen az egy hetes pihenés helyett csak néhány napot kaptak, a folyamatos teljesítmény extra megterhelést jelentett mindenkinek, természetesen a szülőknek is.
Mostanáig annyit tudunk biztosan, hogy a tanév a törvényi előírások szerint szeptember 1-jén indul – ezt a Belügyminisztérium az Eduline kérdésére közölte, és ez különleges helyzet, mert idén szeptember elseje péntekre esik.
Pontos információink tehát nincsenek, de az előző évek alapján sejteni lehet, hogy fog alakulni a 2023/2024-es tanév. A Pénzcentrum szerint a korábbi évek tapasztalatai alapján, ha semmi rendkívüli nem történik, így alakulhat a tanév rendje:
Az első félév 2024. január 19-ig tarthat, és várhatóan az iskoláknak 2024. január 26-ig kell majd értesítenünk a tanulókat és a szülőket az első félévben elért tanulmányi eredményekről.
Az iskolai szünetek az alábbiak szerint alakulnak a 2023/2024-es tanévben:
Ez abban az esetben valósulhat így meg, ha idén ellentében az előző évvel, megtartják az őszi szünetet.
Ha az előző évekből indulunk ki, akkor a tavaszi érettségik 2024. május 6-án, hétfőn kezdődhetnek, és május 24-ig tarthatnak.
A tanév 2024. június 14-én érhet véget, nyári szünet 2024. június 17-én, egy hétfői napon kezdődik és augusztus 30-ig, péntekig tarthat majd.
Az azonban biztos, a hosszú hétvégék fixek, méghozzá a következőképpen alakulnak: az október 23-i nemzeti ünnep hétfőre esik, így három napos hosszú hétvégénk lesz. Még egy 3 napos hosszú hétvégénk lesz idén december 30-31. és 2024. január 1., szombat, vasárnap, hétfő. December 23-24-25-26. – szombat, vasárnap, hétfő, kedd pedig 4 napos hosszú szünet.
2024-ben négy 3 napos hosszú hétvége, két 4 napos hosszúhétvége, és az egy 6 napos hosszú hétvége lesz
Az aHang platform online felmérésében több mint ötezer pedagógus jelezte, hogy elhagyják a pályát, ha bevezetik a státusztörvényt. Továbbá a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) felé is több mint háromezren jelezték, hogy ilyen lépésre készülnek – tudta meg a Népszava a PSZ alelnökétől. Gosztonyi Gábor arról is tájékoztatott, azt biztosan tudják, hogy több mint kétezren már be is adták a felmondásukat az utóbbi hónapokban a státusztörvény miatt.
Várhatóan sokan tanév közben fogják elhagyni a pályát, és kétséges, hogy őket hogyan pótolják. Gosztonyi Gábor véleménye szerint a kormány a nyugdíjas tanárok visszahívásával igyekszik majd „elkenni” a munkaerőhiányt, mint mondja a törvényben ezért is tették lehetővé a nyugdíjasok korlátlan visszafoglalkoztatását.