Az országos tisztifőorvos augusztus 24-től augusztus 30-ig az egész ország területére.elrendelte a "vörös kód" kiadását, ami speciális eljárásrendet jelent; minden szociális intézménynek meg kell nyitnia kapuját, ha a regionális diszpécserszolgálat utcán bajba került emberről kap információt A hőmérséklet várhatóan rendkívül magas lesz, ami komoly egészségügyi kockázatokat jelenthet mind az egészséges emberek, mind a krónikus betegek számára. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleménye szerint a hőség fokozza a szív és a tüdő munkáját, valamint növeli a vérrögképződés kockázatát.
A szakemberek hangsúlyozták, hogy a meleg miatti tünetek enyhítéséhez elengedhetetlen a test hűtése, valamint a folyadék- és sópótlás. Emellett felhívták a figyelmet arra, hogy a légszennyezés és a hőség együttes hatása különösen súlyosbíthatja a légzőszervi betegségek tüneteit, például az asztmát.
A cukorbetegeknek is fokozott óvatosságot javasolnak, hiszen a kiszáradás és a hőség hatással lehet a vércukorszintre. Fontos, hogy az érintettek kerüljék a koffeint, az alkoholt és a cukros italokat, mert ezek vízhajtó hatásuk révén ronthatják az állapotukat.
A közleményben arra is felhívták a figyelmet, hogy senki ne hagyjon gyermeket vagy háziállatot parkoló autóban, még rövid időre sem, mivel a jármű utastere gyorsan életveszélyes hőmérsékletre melegedhet fel. Ha valaki ilyen helyzetet lát, azonnal értesítse a hatóságokat a 112-es segélyhívószámon.
Az országban továbbra is tűzgyújtási tilalom van érvényben, amely erdőkben és azok közvetlen környezetében tilos. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek egymásra a hőség idején, és tartsák be a szükséges óvintézkedéseket.
ISMÉT ÉLETBE LÉP A VÖRÖS KÓD!Itt a világvége? Egyre pokolibb a helyzet – Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint legalábbis
A vörös kódnak két fontos célja van, egyrészt felhívja a társadalom figyelmét a rendkívüli helyzetre, másrészt a speciális eljárásrend alatt a szociális szektorban a diszpécser jelzése alapján minden intézménynek fogadnia kell a hajléktalanokat attól függetlenül, hogy kiknek nyújtanak szolgáltatást.
Nagyon fontos, hogy ha valaki bajba jutott embert lát, hívja a regionális diszpécserszolgálatot, amely a jelzések alapján azonnal tud intézkedni.
Szöveges figyelmeztető előrejelzés
Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére 2023.08.27. vasárnap éjfélig
Kiemelték, a nagy hőség az egészséges szervezetet is megterheli, bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen közérzetet, dekoncentrációt. Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők.
Olyan hőség lesz, amiben már dolgozni sem lehet – óriási károkat okoz majd
HirdetésKöztudott, hogy extrém hőségben lehetetlen ugyanannyit dolgozni, min más normális környezeti viszonyok között, ezért nagy a veszélye annak, hogy a globális felmelegedésnek köszönhetően nagyon komolyan visszaeshet a termelékenység. Természetesen könnyebben alkalmazkodhatnak a változásokhoz a gazdagabb országok, pedig javarészt épp ők a felelősök a globális felmelegedésért, de a szegényebb országok igencsak nagyot bukhatnak.
2030-ig 2 billió dolláros kárt okoz majd, egy ENSZ-kutatás szerint a világ gazdaságainak a globális felmelegedés. Szinte emberi ésszel felfoghatatlan az összeg, az sem segít, ha átváltjuk forintra: 569 ezer milliárd forintot tesz ki 14 év alatt az üvegház hatás. Ez nagyjából annyi, amennyi GDP-t ebben az időszakban mindenestől megtermel majd Magyarország.
Nem lehet ugyanannyit dolgozni, ha közben megsülünk vagy hőgutát kapunk
Az okozza a veszteség nagy részét, hogy az egyre forróbb környezetben az emberek képtelenek ugyanannyit dolgozni, mint korábban. A növekvő hőterhelés következtében 43 országban lesz várható a gazdasági teljesítmény visszaesése, főként ázsiai országok érintettek: Kínát, Indonéziát, Malajziát emeli ki a Bloomberg cikke a globális gazdaság fontosabb szereplői közül.
2,1 millió halott, elveszett német GDP
Több mint 2 millió ember halt meg 1980 és 2012 között a mintegy 21 ezer természeti katasztrófa közvetlen következményeként, ezek között voltak áradások, sárlavinák, extrém hőhullámok, szárazság, erős szél vagy tűz. 4 ezer milliárd dolláros kárt okoznak ezek a katasztrófák, ami nagyjából megfelel az éves német GDP-nek.
Tord Kjellstrom a Health and Environment International Trust igazgatója közreműködött a jelentés elkészítésében, szerinte 2030-ra a csökkenő termelékenység miatt Kína évente 1, Indonézia pedig 6 százalékát veszítheti el GDP-jének. Az extrém hőség máris 15-20 százalékkal csökkenti az éves munkaórák számít Délkelet-Ázsiában, ez az arány viszont 2050-re akár meg is duplázódhat.