Mitől függ tehát, hogy 1,5 vagy 2 százalék az előtörlesztés díja? A díj mértékét a változó kamatozású hitelek kamatfordulójához igazítják a bankok a jogszabály szerint. Amennyiben hitelünk rögzített kamatozású vagy kamatperióduson belül vagyunk, úgy a bank érvényesítheti a 2 százalékos díjat, míg kamatforduló előtt bejelentve előtörlesztési szándékunkat, legfeljebb 1,5 százalékot kérhet el a pénzintézet az előtörlesztett összeghez képest.
Azok a fránya kockázatok
Vannak persze olyan esetek, amikor tényleg nem éri meg előtörleszteni a kölcsönt. A bankok jellemzően az első 4-5 évben történő előtörlesztést úgy büntetik, hogy a hitelfelvételkor kezdeti költségekre adott kedvezményeket – amelyek akár több százezer forintot is kitehetnek – visszafizettetik velünk.
Ingyenes előtörlesztés? Lehetséges!
Szintén jogszabály határoz arról, hogy mely esetekben kell ingyenesen biztosítania a banknak az előtörlesztést. A közhiedelemmel ellentétben a banknak már nem kötelező biztosítania kétszeri ingyenes előtörlesztést.
Ezekben az esetekben ingyenes az előtörlesztés:
- ha az előtörlesztés visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján történt
- ha tizenkét hónap alatt egy alkalommal a fogyasztó által teljesített előtörlesztés összege nem haladja meg a kétszázezer forintot
- ha a bank által kötelezően előírt előtörlesztést teljesítünk
- ha kamatforduló előtt vitatjuk a kamatváltozást és ezért végtörlesztjük a kölcsönt
A pénzintézetek további ingyenes lehetőségeket biztosíthatnak, például
- ha a teljes előtörlesztés a bank másik hiteléből történik, tehát kiváltjuk a hitelt
- ha lakástakarékból törlesztünk elő úgy, hogy az már eleve egy lakáshitellel kombinált termék volt
Szintén szabályozott a most igazán népszerű Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek előtörlesztése. A minősítést csak az a lakáskölcsön szerezheti meg, amelynél az előtörlesztés díja nem haladja meg az előtörlesztett összeg 1 százalékát, ha pedig lakástakarékból törlesztjük a kölcsönt, teljesen ingyenesen tehetjük ezt meg.