Az egyik leghasznosabb dolog, amit meglévő jelzáloghitelünkkel tehetünk, ha lehetőségeinkhez mérten megpróbáljuk előtörleszteni. Akinek viszont lenne rá lehetősége, azt akár az előtörlesztés költsége is visszatarthatja. Összegyűjtöttük, hogy melyik banknál mennyit kell fizetni az elő- illetve végtörlesztésnél, és utánajártunk annak is, hogyan tudjuk ingyenesen előtörleszteni a kölcsönt.
A bankoknak ma már minden kölcsön esetében meg kell adniuk a lehetőséget arra, hogy a futamidő előtt visszafizethessük a felvett összeget. Ezt hívják előtörlesztésnek, azaz a hitelszerződésben meghatározott havi törlesztőrészleteken felüli befizetésnek, amivel csökkenthetjük a fennálló tőketartozást.
Az előtörlesztés azonban nincs ingyen. A pénzintézetek eltérő díjakat számolnak fel, de még bankon belül is különbözhetnek a költségek például attól függően, hogy miből akarunk előtörleszteni: újabb kölcsönből, önerőből vagy lakástakarékból (utóbbi a legtöbb helyen ingyenes)? Ilyen esetekben többfajta díjszabást is alkalmazhat a bank.
Ráadásul az előtörlesztés sem mindig ugyanolyan: a visszafizetés lehet részleges vagy teljes, azaz vagy a tartozásunk egy részét fizetjük vissza, vagy a teljes adósságot rendezzük és lezárjuk a hitelszerződést. Ez utóbbit nevezik végtörlesztésnek is.
A legtöbb embert persze visszatartja az előtörlesztéstől annak díja, azonban jó, ha belátjuk, hogy a hamarabbi visszafizetéssel a bank elesik a kamatokból származó bevételtől, mivel azt nem kérheti el előre, így érthető módon valahogy próbálja kompenzálni a kieső összeget.
Mennyi az annyi?
“A bankok legfeljebb az előtörlesztett összeg 1,5-2 százalékát kérik el előtörlesztéskor és végtörlesztéskor, ami annak is köszönhető, hogy az előtörlesztési díj felső határáról a fogyasztói hitelekről szóló jogszabály határoz és maximalizálja a kiróható költségeket” – összegezte a Pénzcentrum megkeresésére a Bank360.