A legtöbb szakember úgy számol, hogy a régóta jelen lévő koronavírusokhoz hasonlóan a SARS-CoV-2 ellen sem végtelen ideig tartó immunitás kialakulni. Ez alapján az a legvalószínűbb, hogy az influenzához hasonló, évente ismétlődő járványokra kell felkészülni - és ez még a jobbik eset lenne. A másik lehetőség ugyanis az, hogy szinte szünet nélkül terjed tovább a kórokozó.
Túlterhelt egészségügy, tartós távolságKülönösen borús előrejelzések láttak napvilágot Dél-Afrikával kapcsolatban, amely jelenleg az ötödik legfertőzöttebb ország a világon. A járványmodellezők szerint a mostani hullám szeptemberben tetőzik majd, és akkor mintegy egymillió aktív koronavírus-fertőzöttet tartanak majd számon. Novemberre pedig már a 13 milliót is elérheti a COVID-19 tüneteit produkálók száma. Így tehát még a legjobb esetben is az összeomlás szélére sodródik a dél-afrikai egyészségügyi rendszer. De a többi, súlyos válsággal küzdő országban is hasonló tendencia várható.
Közben egy Sao Paoló-i egyetem modellező biológusai - több mint 250 ezer modell lefuttatása után - arra jutottak, hogy ha az emberek 50-65 százaléka betartja a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedéseket - tehát a személyes higiéniát, a maszkviselést és a szociális távolságot -, és nagyjából 80 naponta részleges korlátozásokat vezetnek be, akkor elkerülhető lenne a járvány időnkénti fellobbanása a következő két évben. De hasonló következtetésekre jutottak a mexikói kutatók is. Ők úgy vélik, hogy ha a mexikóiak 70 százaléka betartotta volna afertőzéselleni védekezés alapszabályait, akkor a nyár elején jelentősen mérséklődött volna az országban a COVID-19-cel összefüggő halálesetek száma.
A koronavírustól is véd az okosbuszmegálló - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!