Hajlandó a tárgyalásokra Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, noha nem optimista a végeredményt illetően. Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter ezt kiegészítette azzal, hogy Ukrajna nem fogja feladni területének egyetlen centiméterét sem.
“ Őszinte leszek, mint mindig, nem hiszek abban, hogy ez a találkozó eredményes lesz. De azt akarom, hogy egyetlen ukrán állampolgárnak se legyen kétsége afelől, hogy én, mint elnök, nem próbáltam meg megállítani a háborút, amíg még minimális esély volt rá” - mondta videoüzenetében az ukrán elnök.
Közben három oldalról folytatódik az Ukrajna elleni invázió. Az orosz elnök által különleges műveletnek nevezett támadásban eddig nem tudták megbuktatni az ukrán elnököt, és nem tudták bevenni a nagyobb városokat.
Ukrán hírforrások szerint sikerült visszafoglalniuk az ország második legnagyobb városát Harkivot. A hírforrások megerősítették, hogy heves harcok és összecsapások alakultak ki az ukránok és az előrenyomuló orosz csapatok között.
A főváros, Kijev továbbra is ukrán kézen van, mivel az orosz támadások sorozatban végződnek kudarccal. Az orosz védelmi minisztérium most először ismerte el, hogy vannak orosz veszteségek Ukrajnában, de pontos adatokat nem közölt.
“ Az orosz katonák között már vannak sebesültek és halottak is. - áll a moszkvai védelmi minisztérium közleményében, melyet a Tassz hírügynökség idézett. De az orosz fegyveres erők veszteségei csak töredékei az ukránokénak "- az orosz védelmi minisztérium szerint.
Vlagyimir Putyin elnök elrendelte a nukleáris elrettentő erők fokozott készültségbe helyezését, amire megérkezett a NATO-főtitkár válasza. “Ez veszélyes retorika” - mondta Jens Stoltenberg
A fő kérdés most: mi lesz a vége?
Több lehetséges forgatókönyv is lehet a konfliktus lezárására, a Sky News ezeket gyűjtötte össze.
Talán nem meglepő, de Vlagyimir Putyin a legtöbb szakértő szerint - ha nem történik valami jelentős változás - győzelmet arat. Megbuktatja a megválasztott ukrán kormányt és Kijevbe a saját maga által mozgatott bábkormányt ültet. Ez a rezsim pedig villámgyorsan visszakormányozza az Európai Unió és a NATO felé haladó Ukrajnát a nagy medve fojtó ölelésébe. Ez természetesen több millió embert kényszerítene hazája elhagyására, de Moszkva nem valószínű, hogy hiányolná őket.
[LAPOZAS]A második forgatókönyv is Putyin győzelmével számol, de a kemény ukrán ellenállás miatt Oroszország képtelen lesz elfoglalni az egész országot. Helyette megelégszik azzal, hogy jelentős területeket szakít le Ukrajna keleti és déli részéből, elfoglalva a teljes fekete-tengeri partvidéket és létrehozva egy szárazföldi összeköttetést a Krímmel. Ezzel elvágná Ukrajnát a tengeri kereskedelmi útvonalaktól és magára hagyna egy súlyos gazdasági válságba süllyedő, feltehetően belső válságokkal küszködő kijevi kormányzatot.
Bár Vlagyimir Putyin kijelentette, nem tervezi megszállni Ukrajnát, tekintve, hogy heteken keresztül azt is tagadta, hogy háborúra készülne, ezt nehéz elhinni neki. Ez esetben, egy megszállás elképesztő civil ellenállást váltana ki. Kijevben már így is ezreket fegyvereznek fel a katonák és a rendőrök, a 40 milliós országban pedig rengetegen ragadhatnak fegyvert az elnyomó orosz hadsereg ellen. Ukrajna hatalmas: megszállás alatt tartani ilyen körülmények között nemcsak az orosz hadsereget, de még a hátország gazdaságát is megroppantaná. Putyin végül a növekvő ellenállás miatt kénytelen lenne kivonulni Ukrajnából.
A Sky News szerint a negyedik lehetséges forgatókönyv, hogy bármennyire is óriási az orosz hadsereg, Ukrajna végül mégis legyőzi az inváziós erőket. Kijev az elmúlt nyolc évben jelentős erőket fordított hadserege fejlesztésére, amely sokkal jobban képzett és felszerelt, mint valaha. Eddig sehol sem törtek meg jelentős mértékben, bár voltak veszteségeik, de az oroszoknak talán még jelentősebbek. Még a csütörtökön elfoglalt Hosztomelt repteret is sikeresen visszavették a támadóktól. Ez egy kulcsfontosságú pontja egyébként a háborúnak, innen ugyanis Oroszország légihidat alakíthatna ki, tömegével hordva Kijev mellé a hadifelszerelést.
Bármi is lesz a vége ennek a háborúnak, az már biztos: ahhoz az Európához, amelyben eddig éltünk, soha nem térhetünk vissza.