Vakcinabeszerzések
A járványból az egyetlen kivezető utat a védőoltás jelenti. A kormány arra törekedett, hogy minél több vakcina álljon rendelkezésre, hogy minél előbb minél több embert be lehessen oltani és újraindíthassuk az életet.
Magyarország eddig 24 millió adag nyugati vakcinát kötött le, több tízmilliárd forint értékben különböző gyártóknál (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac), ezekből jelenleg csak a Pfizer, a Moderna, január végétől az AstraZeneca és 2021 áprilisától a Janssen vakcinák rendelkeznek az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével. Az első Pfizer-szállítmány 2020. december 26-án érkezett, ezzel elkezdődhetett a kórházi oltópontokon az egészségügyi dolgozók oltása. A Moderna-vakcinából az első szállítmány 2021. január 12-én érkezett, az idősotthonok oltására kezdték elsőként alkalmazni. Az első AstraZeneca-vakcinaszállítmány 2021. február 6-án érkezett Magyarországra, és a 60 év alatti krónikus betegeket kezdték el vele oltani a háziorvosok, márciustól már az időseket is lehet vele oltani. Az egydózisú Janssen-vakcinából egy szállítmány érkezett hazánkba 2021. április 13-án.
Az oltások ütemét, gyorsaságát a vakcinák érkezése határozza meg, Brüsszelből azonban kevés vakcina érkezik, és az is lassan. Több ország, amely előbb szerződött, lényegesen jobban áll a beszerzésben a kormány ezért a vakcinaszerződések nyilvánosságra hozatalát kéri Brüsszeltől. Az uniós beszerzés keretein belül lekötött vakcinákon túl a magyar kormány összesen 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcinákat is vásárolt a magyar emberek mielőbbi oltásához. 2021. január 20-án a magyar gyógyszerészeti hatóság engedélyezte az AstraZeneca vakcináját és az orosz Szputnyik vakcinát. Január 22-én Magyarország szerződést kötött az orosz vakcina beszerzéséről, eszerint 1 millió ember oltására elég orosz vakcina érkezik hazánkba. Február 12-én meg is kezdődött az oltás az orosz vakcinával a kórházi oltópontokon a regisztrált idősek körében. Január 29-én a kínai Sinopharm vakcina is megkapta a gyógyszerészeti hatóság engedélyét, ebből 5 millió adag oltóanyag fog érkezni, amely 2,5 millió ember oltását teszi lehetővé. Magyarországon február 24-én kezdték meg a háziorvosok a regisztrált idősek oltását a Sinopharm oltóanyaggal, amelyből eddig már több mint 1,1 millió adag érkezett.
Magyarországon eddig is és ezt követően is csak olyan vakcinák kerülhettek és kerülhetnek forgalomba, amelyek a magyar hatóságok vizsgálata alapján is hatásosak és biztonságosak, és amelyet más országban is használnak. Minden Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen. A vakcina nem politikai kérdés, a vakcinával életeket lehet menteni és nekünk a magyar emberek élete a legfontosabb. Magyarország helyes döntést hozott, amikor az elhibázott brüsszeli vakcinabeszerzést felismerve nemzeti hatáskörben is szerzett be vakcinákat, ennek is köszönhető, hogy a magyar lakosság átoltottsága duplája az uniós átlagnak.