MindenegybenBlog

Hoppácska…DRASZTIKUS TÖRVÉNYT vezetnek be !!! Aki nem oltat az csak ezeket a helyeket látogathatja majd :

Hoppácska…DRASZTIKUS TÖRVÉNYT vezetnek be !!! Aki nem oltat az csak ezeket a helyeket látogathatja majd :

Hoppácska…Durva szigor!!! Aki nem oltat az csak ezeket a helyeket látogathatja majd :

Brutális szigor: aki nem oltat, csak boltba és gyógyszertárba mehet!-írta meg a  https://ripost.hu.Brutális szigorítást tervez az Egészségügyi Minisztérium Izraelben: mivel az utóbbi időben elkezdett csökkenni az oltási hajlandóság, így azt tervezik, hogy aki nem hajlandó beoltatni magát, az csak élelmiszerboltba és gyógyszertára mehet. Egészségügyi Minisztérium azt tervezi, hogy aki nem hajlandó felvenni a koronavírus elleni oltást, az nem mehet majd kulturális és sportlétesítményekbe (edzőtermekbe, stadionokba), szállodákba, bárokba, éttermekbe – írja a Times of Israel.

Eközben Magyarországon!

Általános tudnivalók a járványügyi helyzetről, az oltásról, a vakcinákról és az intézkedésekről

Frissítve: 2021. április 24.

2020 elején egy rég nem látott világjárvány indult el Ázsiából, amely csakhamar Európát, így Magyarországot is elérte. Jelenleg a járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, továbbra is érvényben vannak a védelmi intézkedések, zajlik az oltási program és azzal párhuzamosan elindult a lépcsőzetes újraindítás. A járvány elleni védekezés kezdettől több fronton zajlik, az egészségügyi védekezés mellett fontos a magyar gazdaság és munkahelyek védelme is.

Hazánkban 2020 márciusában indult a járvány első hulláma. A védekezés sikeres volt, ami annak köszönhető, hogy a különleges jogrend adta lehetőséggel élve a kormány és az Operatív Törzs időben és jó döntéseket hozott, a védelmi intézkedések következetesek, a magyar emberek pedig együttműködőek voltak, betartották a szabályokat és az ajánlásokat.  A járvány első hullámának lecsengésével, 2020. június 18-án megszűnt a veszélyhelyzet, de életbe lépett a járványügyi készültség. Az első hullám tapasztalatai alapján a kormány felkészítette az egészségügyet és a nemzeti konzultáció keretében kikérte az emberek véleményét a koronavírus elleni védekezési eszközökről. A nemzeti konzultációban az emberek egyértelműen jelezték, hogy amíg lehet, meg kell tartani az ország működőképességét, emellett kijelölték azt is, milyen eszközöket támogatnak. A magyar emberek a legnagyobb arányban a maszkviselést támogatták, ezt követte az országhatárok lezárása és a rendezvények korlátozása, majd a távolságtartás, a védekezéshez szükséges eszközök kivitelének korlátozása, az időseknek fenntartott vásárlási sáv, az ingyenes parkolás és a kijárási korlátozás.

2020 őszén a járvány második hulláma elérte Európát és Magyarországot is. A kormány november 4-től visszaállította a rendkívüli jogrendet, újra kihirdette a veszélyhelyzetet, amit az Országgyűlés meghosszabbított. Ez azért fontos, mert a rendkívüli jogrend – ahogy az első hullám idején, úgy most is - gyors cselekvést tesz lehetővé a kormány számára. A veszélyhelyzettel kihirdetett védelmi intézkedéseket a kormány 2021. február 1-ig, majd március 15-ig meghosszabbította.

A koronavírus-járvány harmadik hulláma 2021 február közepén érte el Magyarországot. A harmadik hullám minden eddiginél több fertőzöttet, kórházi beteget és elhunytat okozott. Ezt a brit vírusmutáns terjedése okozza, amely agresszívabb és több embert képes fertőzni. Az Országgyűlés február 22-én megszavazta a veszélyhelyzet 90 nappal történő meghosszabbítását, amely megteremtette a jogi lehetőséget a kormány számára a további hatékony egészségügyi és gazdasági védekezéshez. Április közepétől a harmadik hullám tetőzése érzékelhető, a járványügyi adatok folyamatosan javulnak, köszönhetően a védelmi intézkedések fenntartásának és a hatékony oltási programnak.

[LAPOZAS]

Vakcinabeszerzések

A járványból az egyetlen kivezető utat a védőoltás jelenti. A kormány arra  törekedett,  hogy minél több vakcina álljon rendelkezésre, hogy minél előbb minél több embert be lehessen oltani és újraindíthassuk az életet.

Magyarország eddig 24 millió adag nyugati vakcinát kötött le, több tízmilliárd forint értékben különböző gyártóknál (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac), ezekből jelenleg csak a Pfizer, a Moderna, január végétől az AstraZeneca és 2021 áprilisától a Janssen vakcinák rendelkeznek az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével. Az első Pfizer-szállítmány 2020. december 26-án érkezett, ezzel elkezdődhetett a kórházi oltópontokon az egészségügyi dolgozók oltása. A Moderna-vakcinából az első szállítmány 2021. január 12-én érkezett, az idősotthonok oltására kezdték elsőként alkalmazni. Az első AstraZeneca-vakcinaszállítmány 2021. február 6-án  érkezett Magyarországra, és a 60 év alatti krónikus betegeket kezdték el vele oltani a háziorvosok, márciustól már az időseket is lehet vele oltani. Az egydózisú Janssen-vakcinából egy szállítmány érkezett hazánkba 2021. április 13-án.

Az oltások ütemét, gyorsaságát a vakcinák érkezése határozza meg, Brüsszelből azonban kevés vakcina érkezik, és az is lassanTöbb ország, amely előbb szerződött, lényegesen jobban áll a beszerzésben a kormány ezért a vakcinaszerződések nyilvánosságra hozatalát kéri Brüsszeltől. Az uniós beszerzés keretein belül lekötött vakcinákon túl a magyar kormány összesen 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcinákat is vásárolt a magyar emberek mielőbbi oltásához.  2021. január 20-án a magyar gyógyszerészeti hatóság engedélyezte az AstraZeneca vakcináját és az orosz Szputnyik vakcinát. Január 22-én Magyarország szerződést kötött az orosz vakcina beszerzéséről, eszerint 1 millió ember oltására elég orosz vakcina érkezik hazánkba. Február 12-én meg is kezdődött az oltás az orosz vakcinával a kórházi oltópontokon a regisztrált idősek körében. Január 29-én a kínai Sinopharm vakcina is megkapta a gyógyszerészeti hatóság engedélyét, ebből 5 millió adag oltóanyag fog érkezni, amely  2,5 millió ember oltását teszi lehetővé. Magyarországon február 24-én kezdték meg a háziorvosok a regisztrált idősek oltását a Sinopharm oltóanyaggal, amelyből eddig már több mint 1,1 millió adag érkezett.

Magyarországon eddig is és ezt követően is csak olyan vakcinák kerülhettek és kerülhetnek forgalomba, amelyek a magyar hatóságok vizsgálata alapján is hatásosak és biztonságosak, és amelyet más országban is használnak. Minden Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen. A vakcina nem politikai kérdés, a vakcinával életeket lehet menteni és nekünk a magyar emberek élete a legfontosabb. Magyarország helyes döntést hozott, amikor az elhibázott brüsszeli vakcinabeszerzést felismerve nemzeti hatáskörben is szerzett be vakcinákat, ennek is köszönhető, hogy a magyar lakosság átoltottsága duplája az uniós átlagnak.

[LAPOZAS]

Oltási program

A járványból az egyetlen kivezető út a védőoltás, amely Magyarországon ingyenes és önkéntes, regisztrálni a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon lehet. Az Operatív Törzs megbízásából az Oltási munkacsoport folyamatosan dolgozik, követi az oltások menetét, a várható vakcinaszállítmányokat.

[LAPOZAS]

Magyarországon december 26. óta folyamatos az oltás, és már túllépte a 3,5 milliót a beoltottak száma, hazánk a második az uniós átoltottsági ranglistán. Az oltás ütemét egyedül a rendelkezésre álló vakcina határozza meg. Az eddig Magyarországra érkezett oltóanyagok nagy részét már beoltották első és második oltásokra, minden az országba érkező vakcinát rövid időn belül kiszállítanak az oltópontokra és a háziorvosokhoz. Az a vakcina, amely már az országban van, de éppen még nincs beoltva, az vagy második körös oltásra félretett biztonsági tartalék, vagy éppen kiszállítás alatt van, vagy hatósági vizsgálat alatt áll, és annak befejezésig nem engedélyezett az oltásra.

Online időpontfoglaló az oltásra

Az oltási kampány további felgyorsítása érdekében minden regisztrált számára elérhető vált az online időpontfoglaló a kórházi oltópontokra. Az online időpontfoglalót, azután nyitotta meg az Országos Oltási munkacsoport, hogy azt korábban sikeresen tesztelte. A regisztráltak jelenleg április utolsó hetére foglalhatnak maguknak időpontot, Sinopharm-vakcinával történő oltásra. A tervek szerint az időpontfoglalót ezt követően és akár más vakcinával történő oltásra is lehet majd használni, amennyiben elegendő mennyiségű vakcina áll majd rendelkezésre. Bővebben: https://koronavirus.gov.hu/cikkek/megnyilt-az-online-idopontfoglalo-mostantol-minden-ervenyes-regisztracioval-rendelkezo-tud

[LAPOZAS]

Oltási kronológia:

Magyarországon jelenleg alkalmazott vakcinák:

 

Vakcina gyártója

Hány oltás kell belőle?

Hány nap a különbség a két oltás között?

Mikor és hol kezdtek vele Magyarországon oltani?

Kinek adható?

Krónikus betegeket oltanak vele?

Bővebben

1

Pfizer- Biontech

2

Március 1-től: 35 nap

2020. december 26. kórházi oltópontokon egészségügyi dolgozókat, majd idősotthonokban, regisztrált időseket (háziorvosoknál és kórházi oltópontokon)

18 év felettieket oltanak vele

igen

Pfizer-BionTech vakcina - lakossági tájékoztató

2

Moderna

2

28 nap

2021. január közepe idősotthonokban, illetve háziorvosoknál, kórházi oltópontokon is

18 év felettieket oltanak vele

igen

Moderna vakcina - lakossági tájékoztató

3

Szputnyik

2

21 nap

2021.február regisztrált időseket (kórházi oltópontokon)

18 év felettieket oltanak vele

bizonyos - az alkalmazási előírásban rögzített - kockázati krónikus betegségek esetén nem adják

Szputnyik-vakcina lakossági tájékoztató

4

AstraZeneca

2

Március 1-től: 12 hét

2021. február 60 év alatti krónikus betegeket kezdtek vele oltani

Kezdetben 18-59 év közöttieket oltottak vele

Március 3. bejelentés: 18 év felett adható, időseknek is

igen

AstraZeneca oltóanyag - lakossági tájékoztató

5

Sinopharm

2

28 nap

2021. február 24. regisztrált időseket (háziorvosoknál)

18 év felettieket oltanak vele

 

igen

 

(kivéve: nem kezelt krónikus betegség vagy akut fellángoló szakaszban)

Sinopharm oltóanyag –lakossági tájékoztató

 

Újraindítás

A kormány felkészült a járvány utáni újraindításra is, amelyhez egy online nemzeti konzultáció keretében kikérte a magyar emberek véleményét is. Az újraindításról szóló nemzeti konzultáció márciusban lezárult, a válaszadók 88 százaléka szerint a járványügyi korlátozásokat fokozatosan, lépésről lépésre kell feloldani, és csak 12 százalék mondta azt, hogy egy lépésben, a járvány végén. Továbbá a kitöltők 65 százaléka értett egyet azzal, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők felmentést kapjanak egyes korlátozó intézkedések alól.

A kormány az óvatos és lépcsőzetes újraindítás lépéseit az átoltottak számához kötötte. A védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozata a 2,5 milliomodik beoltottnál 2021. április 7-én lépett életbe. Az üzletek reggel 5 óra és 21.30 között nyitva lehetnek, és átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló lehet az üzletben. Nyitva lehetnek a fodrászatok, kozmetikák és más szolgáltatók. Az iskolák újraindításánál is csak fokozatosan és óvatosan haladhatunk, ezért április 19-én az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai indultak újra, ami lehetővé teszi azt is, hogy a kisgyermekes szülők is dolgozhassanak. A pedagógusok az újraindítás előtt soron kívüli oltásban részesültek. A  felső tagozatban marad az otthoni, digitális alapú oktatás, a felsős diákok a középiskolásokkal egy időben, május 10-én térhetnek vissza az iskolába. Az érettségit pedig főszabály szerint csak írásban tartják meg.

Miután a beoltottak száma elérte a 3,5 milliót, április 24-től életbe lépett az újraindítás második fokozata: kinyithattak a vendéglátóhelységek teraszai, kerthelységei, az esti kijárási tilalom kezdete pedig 23 órára módosult. A vendéglátóhelységek teraszai, kerthelységei reggel 5 óra és este fél 10 között lehetnek nyitva. Az itt tartózkodó vendégeknek nem kell maszkot viselni, de a felszolgálóknak igen. A kormány eltörli a teraszok után fizetendő közterületi díjat. A védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának második fokozatáról szóló kormányrendeletet a Magyar Közlöny 2021. évi 63. számában olvashatja.

[LAPOZAS]

A fokozatos újraindítás következő lépései 4 millió beoltott után várhatóak: megnyitják a szolgáltatások széles körét azok előtt, akiknek van védettségi igazolványuk. Látogathatóak lesznek a színházak, a tánc- és zeneművészeti események, a cirkusz, az edző- és fitnesztermek, a jégpályák, az állatkertek, a fürdők és uszodák, a játszóházak, a sportesemények, a kalandparkok, és kinyithatnak a szállodák, az éttermek belső helyiségei is.

Az óvatos újraindítás további lépései szintén az oltottság mértékéhez, tehát a beoltottak számához lesz kötve. Az Operatív törzs a soron következő lépések előtt, kellő időben tájékoztatni fogja a nyilvánosságot arról, hogy milyen újraindítási lépést határozott el. A jelenleg érvényben lévő további védelmi intézkedésekről lentebb olvashat.

A védőoltás életet menthet és már egy oltás is jelentősen csökkenti a betegség súlyos lefolyásának kockázatát. Ezért mindenkit arra kérünk, hogy ne hallgasson az oltásellenes hangokra. Mind a nemzetközi térben, mind hazánkban ugyanis felerősödtek a vakcinák elleni politikai támadások. Ezek mögött politikai és üzleti érdekek vannak. Az oltásellenes kampány miatt emberek halhatnak meg és késlelteti az élet újraindítását is. Kérjük, ha még nem tették meg regisztráljanak a védőoltásra: https://vakcinainfo.gov.hu/

[LAPOZAS]

A beoltottak az első oltás után védettségi igazolványt kapnak. A kártya kiállítása ingyenes és automatikusan kiküldésre kerül. Ebben az esetben nincs érvényességi ideje az igazolványnak. Védettségi igazolványt kaphat továbbá az is, aki igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen vagy utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálat igazolja a fertőzésen való átesését. Ezekben az esetekben az igazolvány érvényessége 6 ill. 4 hónap.

Aktuális védelmi intézkedések

A járvány megfékezése érdekében a kormány április 15-én újra meghosszabbította a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseket.

 

2021-04-24 15:49:15 - Mindenegyben Blog