Magyarországon jelenleg alkalmazott vakcinák:
Vakcina gyártója
Hány oltás kell belőle?
Hány nap a különbség a két oltás között?
Mikor és hol kezdtek vele Magyarországon oltani?
Kinek adható?
Krónikus betegeket oltanak vele?
Bővebben
Pfizer- Biontech
Március 1-től: 35 nap
2020. december 26. kórházi oltópontokon egészségügyi dolgozókat, majd idősotthonokban, regisztrált időseket (háziorvosoknál és kórházi oltópontokon)
18 év felettieket oltanak vele
Pfizer-BionTech vakcina - lakossági tájékoztató
2021. január közepe idősotthonokban, illetve háziorvosoknál, kórházi oltópontokon is
18 év felettieket oltanak vele
Moderna vakcina - lakossági tájékoztató
Szputnyik
2021.február regisztrált időseket (kórházi oltópontokon)
18 év felettieket oltanak vele
bizonyos - az alkalmazási előírásban rögzített - kockázati krónikus betegségek esetén nem adják
Szputnyik-vakcina lakossági tájékoztató
AstraZeneca
Március 1-től: 12 hét
2021. február 60 év alatti krónikus betegeket kezdtek vele oltani
Kezdetben 18-59 év közöttieket oltottak vele
Március 3. bejelentés: 18 év felett adható, időseknek is
AstraZeneca oltóanyag - lakossági tájékoztató
Sinopharm
2021. február 24. regisztrált időseket (háziorvosoknál)
18 év felettieket oltanak vele
(kivéve: nem kezelt krónikus betegség vagy akut fellángoló szakaszban)
Sinopharm oltóanyag –lakossági tájékoztató
Újraindítás
A kormány felkészült a járvány utáni újraindításra is, amelyhez egy online nemzeti konzultáció keretében kikérte a magyar emberek véleményét is. Az újraindításról szóló nemzeti konzultáció márciusban lezárult, a válaszadók 88 százaléka szerint a járványügyi korlátozásokat fokozatosan, lépésről lépésre kell feloldani, és csak 12 százalék mondta azt, hogy egy lépésben, a járvány végén. Továbbá a kitöltők 65 százaléka értett egyet azzal, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők felmentést kapjanak egyes korlátozó intézkedések alól.
A kormány az óvatos és lépcsőzetes újraindítás lépéseit az átoltottak számához kötötte. A védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozata a 2,5 milliomodik beoltottnál 2021. április 7-én lépett életbe. Az üzletek reggel 5 óra és 21.30 között nyitva lehetnek, és átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló lehet az üzletben. Nyitva lehetnek a fodrászatok, kozmetikák és más szolgáltatók. Az iskolák újraindításánál is csak fokozatosan és óvatosan haladhatunk, ezért április 19-én az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai indultak újra, ami lehetővé teszi azt is, hogy a kisgyermekes szülők is dolgozhassanak. A pedagógusok az újraindítás előtt soron kívüli oltásban részesültek. A felső tagozatban marad az otthoni, digitális alapú oktatás, a felsős diákok a középiskolásokkal egy időben, május 10-én térhetnek vissza az iskolába. Az érettségit pedig főszabály szerint csak írásban tartják meg.
Miután a beoltottak száma elérte a 3,5 milliót, április 24-től életbe lépett az újraindítás második fokozata: kinyithattak a vendéglátóhelységek teraszai, kerthelységei, az esti kijárási tilalom kezdete pedig 23 órára módosult. A vendéglátóhelységek teraszai, kerthelységei reggel 5 óra és este fél 10 között lehetnek nyitva. Az itt tartózkodó vendégeknek nem kell maszkot viselni, de a felszolgálóknak igen. A kormány eltörli a teraszok után fizetendő közterületi díjat. A védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának második fokozatáról szóló kormányrendeletet a Magyar Közlöny 2021. évi 63. számában olvashatja.