Orbán Viktor először is a járványhelyzetről beszélt, dicsérve a gyors oltási programot.
„Az oltásnak köszönhetjük, hogy ismét megteltek élettel az utcáink és a tereink. Az oltás tette lehetővé, hogy meglátogathassuk családtagjainkat, elmehessünk nyaralni, elindulhasson az oktatás” – mondta.
Közölte, „lesz negyedik hullám”, de „tudjuk, mi működik, mi nem”. A miniszterelnök szerint nem elegendő a kórházi korlátozás és a maszkkötelezettség sem, oltás kell, „ezzel győztük le a harmadik hullámot, és ezzel tudjuk kordában tartani a negyedik hullámot”.
A harmadik oltásról elmondta, aki felveszi, védettebb lesz annál, mint aki nem.
„Akik nincsenek beoltva, kockáztatnak”, akár életet is – tette hozzá.
Bejelentette, a kormány javasolja a parlamentnek a veszélyhelyzet és a rendkívüli jogrend év végéig történő meghosszabbítását.
Az idei év második negyedévében kétszámjegyű minden növekedési adat, ami lehetővé teszi, hogy 5,5 százalék fölött legyen az éves GDP-növekedés, így már előrébb tart az ország, mint a válság előtt.
4,7 millió fölötti a foglalkoztatottak száma, 4 százalék alatti a munkanélküliségi ráta, „a gazdaságban inkább már munkaerőhiány van”.
A nemzeti konzultációt azért indította el a kormány, mert újabb járványok és népvándorlások veszélye fenyeget; 1 423 000 választ kaptak, a válaszadók több mint 90 százaléka egyetértett a minimálbér emelésével, a gyermeket nevelők adóvisszatérítésével és a hitelmoratórium átmeneti meghosszabbításával.
[LAPOZAS]A nyugdíjasok újabb kompenzációt, illetve prémiumot kapnak, 50 ezer forintnál magasabb lesz a plusz részükre – mondta Orbán Viktor.
A fegyveres és rendvédelmi dolgozók hathavi fegyverpénzt kapnak, bevezetik a 25 éven aluliak SZJA-mentességét, és tárgyalásban állnak a munkaadókkal, hogy január 1-jével 200 ezer forint legyen a bruttó minimálbér – fogalmazott Orbán Viktor.
Felidézte, Magyarország az Egyesült Államok kérésére vett részt az afganisztáni misszióban, és ugyanígy jött ki onnan; utólag bizonyítást nyert, hogy az Egyesült Államok rosszul ítélte meg a helyzetet és komoly veszélyhelyzetet idézett elő.
Elismerését fejezte ki az ázsiai országban szolgált magyar katonák felé.
Ugyanakkor tisztázta, az Afganisztánból elinduló migránsokat a térségben kell tartani, „a segítséget kell odavinni, nem a bajt idehozni”, ismételte.
Idén eddig 73 617 illegális migránst fogtak a határon, egy év alatt háromszorosára nőtt az ezzel próbálkozók száma, ugyanígy háromszor annyi embercsempészt is fogtak el a rendészek.
A témával kapcsolatban újra leszögezte, Brüsszel és Berlin hátbatámadta az Európát védő Magyarországot.
„Amit Brüsszel ma tesz, az árulás, a béke és a biztonság elárulása”
- szögezte le.
A nézetkülönbségek áthidalhatatlanok, szorgalmazta, hogy a migrációval kapcsolatos minden hatáskört Brüsszel adjon vissza a nemzetállamoknak.
A kormányfő arról is szólt, hogy Brüsszel a gyermekvédelmi törvényt is támadja, felszólítást küldött törvények átalakítására, de a kormány álláspontja az, hogy nem engednek teret semmilyen irányú szexuális propagandának.
- erősítette meg Orbán Viktor, rámutatva, hasonló döntéseket a nyugati országokban az elit döntött el, nem a nép, „mindenki söprögessen a saját portája előtt”.
Aggályosnak nevezte, hogy 8 ország még mindig nem részesült a helyreállítási alapból, Magyarország követeli, hogy a Bizottság hagyjon fel a megkülönböztetéssel, Magyarország nem kerülhet versenyhátrányba más országokkal, a forrásokat a magyar költségvetés és a nemzetközi pénzpiacok már biztosították.
Arról is beszélt, a közelmúltban 30-szorosára nőtt Magyarország aranytartaléka, amivel a világ országainak első harmadába lépett az ország.
Beszámolt az orosz gázszázllítási szerződés megújításáról, amely segít megtartani a rezsicsökkentés eredményeit, olcsó marad tehát a gáz.
- zárta szavait Orbán Viktor miniszterelnök.