Az elmúlt évek egyik legmegdöbbentőbb időjárási fordulata körvonalazódik, amikor a sarkvidéki hideg front ütközik az afrikai forrósággal, eredményezve hirtelen hőmérséklet-csökkenést és intenzív viharok kialakulását a következő napokban, helyenként akár 25 fokos hőmérséklet-zuhanással és lehetséges havazással a magasabban fekvő területeken.
Az előző hétvégét egy Északnyugat-Európában kialakult ciklon határozta meg, mely Marokkó és az Ibériai-félsziget felől szállította felénk az enyhe levegőt, megdöntve a budapesti melegrekordot, ahol a maximum-hőmérsékletek az országos átlagban a korai nyári időszakra jellemző 25,1 Celsius-fokot érték el.
"A hőség a következő napokban tetőzik, aztán egy hidegfront hozza el a lehűlést, ami után a hétvége ismét nyári meleget ígér, mielőtt váratlanul a télbe csöppenünk" – írja előre Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa. Nézzük a pontos részleteket. Nyári Hőhullám
[LAPOZAS]Kedden még a száraz, napos idő uralkodik 24-30 fok közötti csúcsértékekkel, míg szerdán egy gyengülő hidegfront érkezik nyugat felől, amely nem hoz jelentős csapadékot, inkább csak az északi területeken alakulhatnak ki záporok, zivatarok.
Ezután kelet felé haladva a hőmérséklet 15-20, illetve 23-28 fok között alakul. Csütörtökre az egész országban egyenletesen 17-22 fokra számíthatunk, miközben a szél megerősödik, és több nyugati megyében figyelmeztetést adnak ki az erős lökések miatt.
A hétvége ismét meleg időt hoz, a jövő hét elején pedig további melegedés várható, a vasárnapi 23-28 fokról hétfőn 26-31 fokra emelkedik a hőmérséklet.
Júliusi Meleg, Februári Hideg
A magas hőmérsékletből történő hirtelen esés a jövő hét elején szokatlanul erős hidegfrontot hoz, mely a sarkvidéki hideg és az afrikai meleg találkozásából fakadó heves viharokat idéz elő. Ezek először a nyugati részeken, majd országszerte intenzív csapadékkal járnak.
A hidegfront hatására a hőmérséklet kedden 5-10 fok közé esik vissza bizonyos délnyugati területeken, míg máshol 11-16 fokot mérhetünk, a hegyvidéki területeken pedig esetleges havazásra is számíthatunk.
Így egyetlen éjszaka alatt 20-25 fokot esik a hőmérséklet, mintha közvetlenül a nyári forróságból a téli hidegbe csöppennénk. A következő napokban az átlagosnál valamivel hűvösebb, 11-16, 12-17 fok körüli maximumok várhatók, ami az április közepére jellemző hőmérsékleti átlagok alatt marad. Ez a hirtelen hőmérséklet-csökkenés és időjárási fordulat a tavasz közepén különösen szokatlan, ami felkészületlenséget okozhat a lakosság körében.
Az átmenet a júliusihoz hasonló melegből a téli hidegbe nem csak a mindennapi életre van hatással, de a mezőgazdaságra és a természet állapotára is komoly befolyást gyakorolhat. Az erős lehűlés veszélyezteti a korán virágzó növényeket, ami a mezőgazdasági termelést és a kertészkedést is hátrányosan érintheti.
Ez a váratlan időjárási jelenség emlékeztet bennünket arra, hogy bár a globális felmelegedés általában a hőmérséklet emelkedésével van összefüggésben, az extrém időjárási események, mint amilyen a hirtelen hidegfrontok megjelenése, szintén gyakoribbá válnak. Az ilyen típusú váratlan és szélsőséges időjárási fordulatok jelentős kihívások elé állítják a meteorológiai előrejelzéseket, és rávilágítanak az éghajlati változások komplexitására.
2024-04-09 20:04:00 - Mindenegyben Blog