Hiába próbált Márton Vlad András dömösi madármentő segítséget kérni a területileg illetékes Duna-Dráva Nemzeti Parktól a bekamerázott bogyiszlói gólyafészekben kikelt fiókák megmentéséhez, a természet rendjére hivatkozva csak alig kapott engedélyt, de addigra a madarak elpusztultak.
Márton Vlad András a Fióka és Madármentés nevű Facebook-oldalon közzétett bejegyzésében arról írt, ország-világ aggódva figyelte, hogyan küzdenek meg a bogyiszlói szülő gólyák a sok napos folyamatos esőzéssel, hideggel, hogyan próbálják melegen tartani, megetetni, életben tartani a fiókáikat.
Szerda reggelre egyértelművé vált, hogy a gólya szülők vesztésre állnak, a fészekben elkezdett megállni a víz, a fiókák elkezdtek belefulladni.
Hozzánk számtalan kétségbeesett telefon, üzenet futott be, hogy mentsük, ami még menthető. Bogyiszló nincs közel, de úgy voltunk vele, megoldjuk, kerítünk kosaras emelőt, megerőszakoljuk az E-ON-t, hogy SOS áramtalanítsa az érintett oszlopot, amin a fészek van, kocsiba ülünk, viszünk mobil inkubátort, megtesszük, amit emberileg lehet, vállalva költséget, munkát, mindent– írta Márton Vlad András.
Mindenre számított a hazatérő kengyeli gólyapár, csak erre nemKülönös meglepetés érte őket.A Duna-Dráva Nemzeti Parktól csak annyit kértek, hogy elvi szintén segítsen, asszisztáljon a mentéshez, azaz működjenek együtt. Hozzátette, nonszensz egy mentési helyzetben megfutni a hivatalos köröket, mert ilyenkor az idő a legkevesebb, nem lehet egymásra mutogató, tanácstalan, intézkedni félő hatóságok között pattogni órákig, mire valami lesz.
Sikerült kinyomozniuk, hogy ki az érintett DDNP őrkerületvezető nemzeti parki őr, mi a telefonszáma.
Majd felhívtam Dombi Imrét, bemutatkoztam, elmondtam honnan és miért telefonálok, s hogy szeretnénk a mentést intézni, s ehhez kérek támogatást. Mint kiderült, már többen hívták mentést, segítséget kérve, remélve, s ahogy ezen embereket, úgy engem is lepattintott, mondván ez a természet rendje, a nemzeti park álláspontja az, hogy nem avatkoznak be.– mesélte a történteket a madármentő.
Erre ő azt felelte, milyen természet rendjéről beszélnek egy város közepén, egy feszültség alatti villanyoszlopon, egy mesterséges fészken fészkelő madár esetében? A nemzeti park dolga a védelem, a mentés lenne, főleg, ha az a madár fokozottan védett ráadásul. Csak annyit kérünk, hogy a nemzeti park működjön együtt.