– nyilatkozta a Sky Newsnak.
Hogy az orosz csapatok nem csak az anyaország felől közelíthetik meg az ukrán határt, mutatja ez a Bresztben (Fehéroroszország) készült videó is:
Брест pic.twitter.com/qwbsOUBsHy
— IgorGirkin (@GirkinGirkin) February 14, 2022
Jelenleg körülbelül 130 ezer orosz katona tartózkodik Ukrajna határán, több ezren a tengeren, és a brit hírszerzés is látja, ahogy Oroszország háborús készültségbe kapcsolt, és már üzemanyaggal, illetve orvosi felszerelésekkel is támogatja a határon állomásozó katonáit. Heappey ismét kijelentette, hogy az Egyesült Királyság attól függetlenül is Ukrajna oldalán áll, hogy az ország NATO-tag akar-e lenni vagy sem.
Az első hétfő reggeli hírek arról szóltak, hogy Vadim Prisztajko, Ukrajna volt külügyminisztere és az ország jelenlegi brit nagykövete Londonban azt mondta, hogy Ukrajna a háború elkerülése érdekében hajlandó lenne lemondani NATO-csatlakozási törekvéseiről. Ám a politikus máris finomította mondanivalóját.
„Jelenleg nem vagyunk a NATO tagjai, és ahhoz, hogy elkerüljük a háborút, sokféle engedményre készen állunk, és éppen ezt tesszük az Oroszországgal folytatott megbeszélések során. De ezeknek az engedményeknek semmi közük a NATO-tagsághoz, ami benne van az alkotmányban is, azaz nem a NATO-val kapcsolatos ambícióink elhalasztását jelentik. Arról van szó, hogy jelenleg nem vagyunk ennek a családnak a tagjai, ezért valami mást kell keresnünk, mint például kétoldalú megállapodásokat az Egyesült Királysággal, az Egyesült Államokkal. Így tehát a NATO-tagságon felül további megállapodásokra törekszünk, amelyek lehetővé tennék, hogy túléljük ezt a mostani megpróbáltatást.”
Erre a pontosításra James Heappey úgy reagált, ha Ukrajna úgy dönt, mégsem akar NATO-tag lenni, azt is támogatják, a döntés az ukránok kezében van. Tehát ha Ukrajna fenntartaná a pozícióját, és azt mondaná, a jövőben esetleg csatlakozni szeretne a NATO-hoz, azt a törekvést is támogatják.