A Semmelweis Egyetem tesztje is azt mutatta ki egy Sinopharm-vakcinával beoltott házaspárnál, hogy a védettségük nem megfelelő vagy éppen hogy csak eléri az elvárható szintet.
Négyezer tagnál és ötszáznál több leleteredménynél tart az a Facebook-csoport, amely azokat tömöríti, akiknek a szervezetében két dózis kínai oltás után egyáltalán nem vagy csak elenyésző mértékben mutattak ki a koronavírus elleni védettséghez szükséges antitestet a szerológiai vizsgálatok - írja a 24.hu.
Egyre több olyan ember is jelentkezik a csoportba, akinek nemcsak az antitestvizsgálata negatív, hanem a sejtes immunitása sem alakult ki.
Az Englohner Beáta által kezdeményezett csoportot számos virológus és immonológus támogatja, egyetértve azzal, hogy hogy az állam biztosítson ingyenes antitestvizsgálatot, valamint harmadik oltást azoknak, akiket a kínai Sinopharm vakcinával oltottak be. Ebben érdemi előrelépés nem történt, ugyanakkor Beáta a 24.hu-nak elmondta: tovább gyarapodott a velük egyetértő szakemberek száma, már csak a további lépésekre várnak.
Bahreinben és az Egyesült Arab Emírségekben egyébként már döntöttek az idősebb Sinopharmmal oltottak ismétlő oltásáról, és javasolják, hogy a Pfizer vakcinát vegyék fel a következő alkalommal.
(24.hu)
Müller Cecília a napokban felröppent aggodalmakkal kapcsolatban (hogy az oltások után nem mindig termelődik elegendő antitest) elmondta, hogy a védőoltás beadását követő ellenanyag-vizsgálat a védettség detektálására csak korlátozottan alkalmas. Nagyban befolyásolja az eredményt, hogy időben mikor történik a vizsgálat, az oltás után mennyivel és egy adott szituációt mérünk, így ez csak egy tájékozódásra ad lehetőséget, és nem nyújt elégséges információt.
[LAPOZAS]A neutralizációs, vagyis semlegesítő ellenanyagok vizsgálata lenne még informatívabb, ráadásul a sejtes immunitást (ami az immunválasz egy típusa) még ebben az esetben sem mérjük. Nagyon sok olyan betegség, vagy vakcinációt követő állapot van, amikor ellenanyag már nem mérhető, mégis, amikor támad a kórokozó, akkor a sejtes immunitás emlékszik a kórokozóra, emlékszik a beadott oltásra és megindul az ellenanyag-termelés, így csak enyhe fertőződése alakul ki, vagy egyáltalán nem alakul ki fertőződés.
A vakcinák hatásosságát a gyártó határozta meg, a klinikai vizsgálatok során rögzítette azt, hogy milyen védelmet ad. Ezek azok a vizsgálatok, amelyek széles körű, teljes körű felmérésen alapulnak. Egy-egy paraméter vizsgálata nem teheti az információkat teljessé.
HA EGY ADOTT IDŐPONTBAN NEM MÉRNEK ELLENANYAGOT, AZ PÁNIKRA KÉSZTETHET VALAKIT, DE KÖZBEN LEHETSÉGES, HOGY A SEJTES IMMUNITÁSA A HÁTTÉRBEN MŰKÖDIK ÉS VÉDETTNEK MINŐSÜL.
Ez nem mérhető könnyen, vannak kutatások rá, de ez bonyolultabb kérdés, az egész immunológia egy bonyolult kérdés. Ha pedig valakinél magas az ellenanyag, az védettnek gondolhatja magát és arra sarkallhatja, hogy a védelmi intézkedéseket könnyelműbben vegye, de ez sem helyes – véli Müller Cecília.
Minden vakcina hatásos, kellő védelmet ad, látszik, hogy azokban az országokban, ahol 1-1 vakcinát nagy mennyiségben beadtak és így tapasztalat is van, arról számolnak be, hogy jók az oltóanyagok, hatásosak és biztonságosak - tette hozzá Müller Cecília az operatív törzs mai tájékoztatóján.