Gigászi fordulat a háborúban: Törökország átállt Putyin oldalára?
A török elnök szerint ugyanolyan hiba lenne felvenni a közösségbe a két skandináv államot, mint 1952-ben Görögországot.
Törökország sem Svédország, sem Finnország NATO-csatlakozásért nem lelkesedik – nyilatkozta pénteken a török elnök a The Guardian beszámolója szerint. „Nyomon követjük a Svédországgal és Finnországgal kapcsolatos fejleményeket, de egyelőre nincs pozitív véleményünk róluk” – fogalmazott Recep Tayyip Erdogan.
Svédország és Finnország NATO-hoz való csatlakozása az elnök szerint pontosan olyan hiba lenne, mint amilyen Görögország 1952-es felvétele volt. Erdogan azért nyilatkozott így, mert Ankara szerint Görögország a NATO-tagságát Törökország törekvései ellen használta.
Az elnök megjegyzésével elsősorban a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű militáns csoportra célzott, amelyet Ankara terrorista szervezetnek tart, bár úgy tűnt, hogy valójában az egész skandináviai kurd közösségre utalt. Svédországban jelenleg hat kurd származású parlamenti képviselő van, és egy nagyobb kurd diaszpóra is található, amely a legnagyobbnak tekinthető a Közel-Keleten kívül. A török hatóságok egyelőre nem támasztották alá bizonyítékokkal azon állításaikat, amelyek szerint a kérdéses parlamenti képviselők kapcsolatban állnának a PKK-val vagy más hasonló, Svédországon kívüli csoportokkal. Finnország kurd ajkú lakosságát 2020-ban valamivel több mint 15 000 fősre becsülték, ami a lakosság kevesebb mint 1 százaléka.