Halálos betegséggel diagnosztizálták, de továbbra is örök optimistának tartja magát. Gyomorszondával táplálják, de még mindig arra törekszik, hogy minden nap tanuljon valami újat.
Karsai Dániel ügyvéd-alkotmányjogász tavaly augusztusban hozta nyilvánosságra, hogy ALS-ben szenved. Azóta pert indított Strasbourgban a magyar állam ellen az életvégi döntés jogáért, és betegségét nyilvánosan is vállalja. Munkáját és mindennapjait videóval követtük végig. Csányi Nikolett és Serdült Viktória riportja.
A Házon kívül stábja is interjút készítettek vele.
Saját kérésére csak eldöntendő kérdéseket tett fel a Házon kívül stábja Karsai Dánielnek, amikor a hét elején interjút készítettek vele. Akkor került haza a kórházból, és bár nagyon gyenge, szellemileg továbbra is tökéletes állapotban van. Beck Nóra a műsor nézőitől érkezett kérdéseket is feltette a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő alkotmányjogásznak, a videóból kiderül, hogy hiányzott-e neki valami az életéből, és szerinte ez a mostani lesz-e az utolsó interjúja.
Karsai Péter mindenben testvére mellett áll, a harcukat is együtt vívják, azt mondta, emiatt nem érez csalódottságot.
Nem, én nem vagyok csalódott. Még nem hoztak döntést a bírák Strasbourgban, a népszavazási kezdeményezésünkkel kapcsolatban várjuk a Kúria döntését, én nem vagyok csalódott. Dani állapota miatt vagyok csalódott, de az ügyek miatt nem
– tette hozzá.
Karsai Dániel decemberben a parlament folyosóján arra várt, hogy beszélgethessen az életvégi döntés jogáról kormánypárti képviselőkkel. Akik viszont, szinte tudomást sem véve a tolószékben ülő alkotmányjogászról, egyszerűen elsétáltak mellette. Elsőként Németh Zsolt a Fidesz alapító tagja, majd Szatmári Kristóf miniszteri biztos, Gyopáros Alpár, Mátrai Márta, az országgyűlés háznagya, Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, és Menczer Tamás, a Fidesz nemrég kinevezett kommunikációs főnöke.
Megkérdeztük Karsai Dánielt, hogyan érintette az eset. Az alkotmányjogász már csak igennel és nemmel tudott válaszolni.
„Beck Nóra: Amikor ott ült a parlament a folyosóján, az egy borzasztó szívszorító látvány volt, hogy a kormánypárti képviselők közül senki nem ment önhöz oda beszélgetni. Akkor csalódott volt?
Karsai Dániel: Igen.
B. N: Arra számított, hogy oda fognak menni, és hogy elindul valamiféle vita, beszélgetés?
HirdetésK. D: Igen.”
Miután a népszavazási kezdeményezés sikertelen volt, ellenzéki pártok törvénymódosító javaslatot nyújtottak be, amely arról szólt, hogy ne lehessen büntethető az, aki részt vállal egy gyógyíthatatlan halálos beteg életvégi döntésében. A parlament azonban még tárgyalni sem volt hajlandó a javaslatról.
Karsai Dániel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordult, amely a szabadság és emberi jogok védelmére létrehozott szervezet. Az Európa Tanács alá tartozik, így olyan unión kívüli országok is tagjai, mint például Törökország vagy Ukrajna. És ami a legfontosabb: a bíróság ítéletei minden egyes tagállamra nézve kötelezőek. Ezért van óriási tétje Karsai Dániel harcának az életvégi döntés jogáról.