Pozsonyban három kanyarós beteget találtak, de náluk bebizonyosodott, hogy közvetlenül fertőzhették meg egymást, ezért az a hivatalos álláspont, hogy nincs járvány Szlovákiában, de járványveszély van.
Az Új Szó értesülései szerint , a betegek a . A betegek a munkahelyükön fertőzték meg egymást. Nemrég egy 43 éves nőnél állapították meg a kanyarót, a korábbi páciensek pedig férfiak voltak.A lap információi szerint az első fertőzött, egy 39 éves férfi, az Egyesült Államokban a szolgálati útján kapta el a kanyarót. Hazatérése után pedig a 35 éves kollégája a cég irodájában kapta el tőle a betegséget, és nagy a valószínűsége annak, hogy a nő is tőle kapta el a fertőzést.
Elmaradt a buli!Összesen körülbelül 850 hazai és 25 további országból származó alkalmazottja van a pozsonyi cégnek,ahol dolgozott a 3 kanyarós , és a vizsgálatok kiderítették, hogy a három fertőzöttel még további 56 ember kerülhetett kapcsolatba. Az volt az egyetlen óvintézkedésa cégnél, hogy a vállalat karácsonyi buliját törölték.
Dolán Rozália infektológus szerint a kanyaró felnőtt- és gyermekkorban a legveszélyesebb. Felnőttkorban elsősorban azért, mert a szervezet ellenálló képességét teljesen legyengíti és így más krónikus betegségek, még egy erősebb reuma is a betegnél nagyon komoly szövődményeket, leggyakrabban tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást válthat ki. 9-11 nap a betegség lappangási ideje, míg maga a betegség lefolyása körülbelül két hét.
A szakember elmondása szerint olyankor bukkanhat fel a járvány, ha 92 százalék alá csökken a beoltottság . Vannak például olyan körzetek is, ahol a korábbihoz képest magasabb a kötelező oltást elutasítók száma.
FONTOS!
Ki tekinthető egyáltalán védettnek?
– Az 1969 előtt születettek egyáltalán nem, a későbbi generációk is csak részlegesen védettek a kanyaró ellen, mivel 1990-ben lecserélték azt a vakcinát, amelyet addig használtak – mondta Almási István, a szekszárdi Balassa János Megyei Kórház infektológus főorvosa.
A főorvos szerint a mostani védőoltás már megfelelő védettséget biztosít, ráadásul a oltást ismétlik kisiskolás és kamasz korban. Ugyanakkor a védettség csökkenhet felnőttkorra, de a betegség kialakulását és a járványt még így is megakadályozhatja.
[LAPOZAS]A kanyaró tünetei:
A kanyaró rendkívül ragályos fertőző megbetegedés, amely a kiütések megjelenése előtt már négy nappal fertőzhet és a fertőzőképesség a kiütések eltűnését követően még négy napig tart. A kórokozót a beteg az orr- és garatváladékával üríti. A kezdeti tünetek hasonlóak az influenzához: magas láz, légúti tünetek, kötőhártya-gyulladás. Ezeket követően kettő-négy nappal jelennek meg a bőrkiütések, melyek a fejen, arcon kezdődnek, és később a testen lefelé terjednek. A kiütések néhány napig tartanak, és a megjelenés sorrendjében tűnnek el. A részleges oltási sorozattal oltottak esetében a betegség lefolyása enyhébb, a szövődmények kialakulásának esélye kisebb.
A tisztifőorvosi hivatal közölte, a romániai kanyarójárvány ismeretében behurcolt kanyaró megbetegedésekre folyamatosan számítani kell. A betegellátás első vonalában dolgozók kockázata, hogy kanyarós beteggel találkozzanak, jelentősen magasabb, mint a népesség többi tagjáé.
Magyarországon 1969-ben vezették be a kanyaró elleni védőoltásokat, amelynek köszönhetően a 47 éven aluli lakosság döntő többsége legalább egy kanyaró elleni oltásban részesült. A hosszútávra szóló védettség kialakítása érdekében 1989-től kezdődően két alkalommal, 15 hónapos, majd 11 éves korban kapnak oltást a gyerekek. Az elmúlt két évtizedben Magyarországon az átoltottság meghaladta a 98 százalékot. Az oltás és emlékeztető oltás a szakirodalmi adatok alapján mintegy 99 százalékos védelmet biztosít.
Az 1969 után, de 1989 előtt születettek között előfordulhat, hogy valaki csak egy oltásban részesült, náluk az immunitás szintje az évek múlásával csökkenni kezdhet. Ilyen esetekben sajnos előfordulhat, hogy oltás ellenére fertőz a kanyaró.
A kanyaró szempontjából leginkább veszélyeztetettek a 15 hónaposnál fiatalabb, még védőoltásban nem részesült, illetve a betegséget át nem vészelt, oltatlan személyek. Veszélyeztetettek közé tartoznak az immunhiányos betegek, valamint az egészségügyi dolgozók, akik Romániából érkező, potenciálisan kanyarós betegeket látnak el. Forrás:antsz.hu, delmagyar.hu