Pozsonyban három kanyarós beteget találtak, de náluk bebizonyosodott, hogy közvetlenül fertőzhették meg egymást, ezért az a hivatalos álláspont, hogy nincs járvány Szlovákiában, de járványveszély van.
Az Új Szó értesülései szerint , a betegek a . A betegek a munkahelyükön fertőzték meg egymást. Nemrég egy 43 éves nőnél állapították meg a kanyarót, a korábbi páciensek pedig férfiak voltak.A lap információi szerint az első fertőzött, egy 39 éves férfi, az Egyesült Államokban a szolgálati útján kapta el a kanyarót. Hazatérése után pedig a 35 éves kollégája a cég irodájában kapta el tőle a betegséget, és nagy a valószínűsége annak, hogy a nő is tőle kapta el a fertőzést.
Elmaradt a buli!Összesen körülbelül 850 hazai és 25 további országból származó alkalmazottja van a pozsonyi cégnek,ahol dolgozott a 3 kanyarós , és a vizsgálatok kiderítették, hogy a három fertőzöttel még további 56 ember kerülhetett kapcsolatba. Az volt az egyetlen óvintézkedésa cégnél, hogy a vállalat karácsonyi buliját törölték.
Dolán Rozália infektológus szerint a kanyaró felnőtt- és gyermekkorban a legveszélyesebb. Felnőttkorban elsősorban azért, mert a szervezet ellenálló képességét teljesen legyengíti és így más krónikus betegségek, még egy erősebb reuma is a betegnél nagyon komoly szövődményeket, leggyakrabban tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást válthat ki. 9-11 nap a betegség lappangási ideje, míg maga a betegség lefolyása körülbelül két hét.
A szakember elmondása szerint olyankor bukkanhat fel a járvány, ha 92 százalék alá csökken a beoltottság . Vannak például olyan körzetek is, ahol a korábbihoz képest magasabb a kötelező oltást elutasítók száma.
Ki tekinthető egyáltalán védettnek?
– Az 1969 előtt születettek egyáltalán nem, a későbbi generációk is csak részlegesen védettek a kanyaró ellen, mivel 1990-ben lecserélték azt a vakcinát, amelyet addig használtak – mondta Almási István, a szekszárdi Balassa János Megyei Kórház infektológus főorvosa.
A főorvos szerint a mostani védőoltás már megfelelő védettséget biztosít, ráadásul a oltást ismétlik kisiskolás és kamasz korban. Ugyanakkor a védettség csökkenhet felnőttkorra, de a betegség kialakulását és a járványt még így is megakadályozhatja.