– Az influenzaszezon miatt fel vannak készülve a cégek. Fontos kiemelni azonban, hogy nem a járművezetők betegsége tud megbénítani egy szolgáltatást, hanem a diszpécserek hiánya. Emlékezzünk csak vissza a járvány kezdetére, amikor még nem volt oltás, és gyakorlatilag egy hajszálon függött, hogy a metró leáll. A metró diszpécserek ugyanis speciális tudással rendelkeznek, esetükben nincs kit kivel helyettesíteni és előírás, hányan legyenek egy helyiségben. Létfontosságú lett aztán később, hogy a kritikus munkákat végzőket az elsők között oltsák be. Ilyenek elsősorban a légi vagy a vasúti közlekedésben dolgozók is – mondta.
Egészségügy
Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász szerint leterheltség szempontjából az omikron variáns kihívás elé állíthatja a kórházakat.
– Az omikronról tudjuk, hogy enyhébb tüneteket mutat, de sokkal jobban is fertőz. A nagy számok törvénye alapján és az amerikai adatokból már sejthető, hogy nő majd a kórházba kerülők száma – az előző hullámokhoz hasonlóan –, de reményeink szerint nem akkora mértékben, mint a harmadikban. Az egészségügyi dolgozók mind be vannak oltva, esetükben is nagyon fontos a harmadik oltás felvétele. Szintén nyugat-európai adatokból tudjuk már, hogy az egészségügyi dolgozók munkából való kiesése komolyan veszélyeztetheti az ellátást. Hazánkban ráadásul egy Covid-osztályra alapvetően kevés szakember jut – vélekedett a szakember.
Együtt erősebbek
Az éppen felfutó szakaszban lévő járvány a kisebb településekre nagy nyomást helyez, hiszen sok helyen a háziorvos egy héten egyszer rendel és a legközelebbi gyógyszertárig is kilométereket kell utazni. A 425 lelket számláló Hernádszentandráson a járvány elleni küzdelemből mindenki kiveszi a részét. Üveges Gábor polgármester szerint a családias légkör az, ami a legtöbbet segít az ott élőknek.
– A településvezetésnek korlátozott a mozgástere, de mindent megteszünk annak érdekében, hogy fékezzük a koronavírus terjedését. A falugondnoki szolgálat óriási terhet visz a vállán, akár gyógyszerkiváltásról van szó vagy éppen arról, hogy egy karanténban lévő lakoshoz élelmiszert kell eljuttatni. Emellett nagy a nyomás a háziorvosokon is, hiszen a térségben amúgy is kevesen vannak. Hálásak lehetünk, hogy így is minőségi szolgáltatást kapunk tőlük – mondta a falu első embere.
A borsodi településen rendezvények sincsenek most annak érdekében, hogy a vírus ne terjedhessen el tömegesen.