Kétmillió ember szájában ketyeg az időzített bomba, több betegség kialakulását okozhatja!
Dr. Haidekker Péter szerint egy-egy krónikus betegségnél érdemes végiggondolni, hogy mi van a szánkban.
Még az sem mindegy, mikor tömték a fogat,honnan van az amalgám – magyarázza a fogorvos, szájsebész. - Régen minden fogorvos maga keverte ki a tömést, igaz, megadott recept szerint, de mégsem teljesen egyformán.
Becslések szerint Magyarországon minden ötödik embernek van amalgámtömése. Az orvos azt javasolja, hogy aki teheti, cseréltesse ki, főként, ha az régi. A társadalombiztosítás által finanszírozott fogászatokon is lehet szólni, hogy ne amalgámmal tömjenek.ripost.hu
Az amalgám töméseket a higany ezüsttel, ónnal, néha rézzel és cinkkel ötvözik...körülbelül 50% higany.
Tudományosan megalapozott, hogy az elemi higany (leginkább higanygőz formájában) kis mennyiségben szabadul fel az amalgám tömésekből folyamatosan, naponta.
Rágás vagy a hő tízszeresére növeli a gőzkibocsátás, és legalább egy órán át ezen a szinten marad.
A felszabadulás pontos mennyisége változik, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői egyetértettek abban, hogy az egyetlen legnagyobb forrása a
az emberben a higanynak való kitettség az amalgámtömésekből származik.
Ez nagyobb, mint az élelmiszerből való kitettség (beleértve a halakat is), a levegő, a víz és a környezeti források együttesen.
A higany rendkívül mérgező anyag, mérgezőbb, mint a többi nehézfém
pl. mint ólom, kadmium és arzén....ez komoly aggodalomra ad okot.
A higany felszívódása a szervezetben jól dokumentált. Gondos állat tanulmányok kimutatták, hogy a higany valóban felhalmozódik a testszövetekben.
Ez hosszú ideig tartó, alacsony szintű expozíció folytatódik, amíg a tömések a szájban vannak.
Ha higanygőz belélegzésre kerül, gyorsan és majdnem teljesen felszívódk a véráramba, rágás közben pedig már eleve az élelmiszerből is az emésztőrendszerbe kerülhet. A higany folyamatosan szabadul fel az amalgám tömésekből, mivel ez az anyag természetüknél fogva és kémiailag instabil.Emberben a higany amalgám tömések farmakológiai szempontból jelentős napi dózisú mérgező higanyt termelnek.A higany-fogtömések a mérgező higany-expozíció legnagyobb forrása a lakosság körében.
A higanybevonatokból felszabaduló toxikus higany összegyűlik minden felnőtt emberi szövetben, amelynek koncentrációja a legmagasabb a vesében, a májban és az agyban, endokrin mirigyekben.
A fogászati higany átlépi a placentát így a magzatba is átjut, szülés után pedig az újszülött anyatejjel újra nehézfém-mérgezésnek van kitéve.
A krónikus higanymérgezés és tünetei:
- Fémes szájíz
- Krónikus fáradtság
- Sclerosis multiplex, Parkinson-kór, RA
- Csökkent veseműködés
- Szívritmus-zavarok
- Alvászavarok
- Idegrendszeri rendellenességek (pl. Alzheimer-kór, Autizmus)
- Fémes szájíz
- Fogínygyulladás
- Ízületi fájdalmak, zsibbadások
- Fejfájás, migrén, idegesség, depresszió
- Hajhullás
- Szédülés, kézremegés, beszédzavarok, emlékezetzavarok
- Látászavarok
- Allergiák
- Élelmiszer intolerancia
- Reflux
- Memóriaproblémák, tanulási zavarok
- Bélpermeabilitás
- Candidiózis
- Crohn- betegség
Az amalgám tömésket el kell távolítani a szervezetből és meg kell kezdeni a nehézfémek kivezetését ami nagy körültekintést igényel, mivel a higany elsősorban az agyban szeret elrektározódni.
Figyelem, egyszerre csak 1-2 fogban lehet elvégezni az amalgám tömések cseréjét és ha már mind megtörtént, csak akkor lehet elkezdeni a nehézfémek kivezetését!Az amalgám tömések eltávolítása külön védelmet igényel, ezért midenképpen biológiai fogászatot javaslok, ahol körültekintően - megakadályozva a paciens higany fertőzöttségét - végzik el a műveletet.