NGYENESSÉ TETTE A KORMÁNY, MÉGIS FIZETNI KELL ÉRTE!
KOMOLY BÍRSÁGRA SZÁMÍTHATSZ, HA EZT ELMULASZTOD! OTTHON KELL LENNED AZ ELŐÍRT IDŐPONTBAN!
Ha nem teszel eleget a törvényi előírásnak, komoly bírságra számíthatsz!
Fontos részleteket tudhatsz meg, ha a képre kattintasz!
Ingyenessé tették, mégis fizetni kell érte: fontos tény, amit tudnod kell a kéményseprésről
Nem mindenkinek ingyenes, és nem is minden esetben
Számtalan veszélyt és kockázatot rejt magában a kémények, és a háztartások ideális hőmérsékletének kialakítását , illetve melegvíz-ellátását szolgáló berendezések használata, ez jelentősen csökkenthető, ha rendszeresen ellenőrzik őket szakemberek. Erre jó példa a kéményseprés, hivatalosan elnevezése szerint, kéményellenőrzés, amelyet bizonyos időközönként a törvény szerint kötelező elvégeztetni.
Díjmentes a kötelező kéményellenőrzés 2016. július 1-jétől, de sokan nem tudják, hogy csak bizonyos ingatlanokra vonatkozik. Arról sem tudnak sokan, hogy hogy az első két sikertelen próbálkozás után , bizony már fizetni kell a harmadikért , sőt meg is bírságolhatják azt, aki nem tesz eleget a törvényi előírásoknak.
Nem mindenkinek ingyenes
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvény 2. § (1) a) pontja határozza meg, hogy melyek azok az ingatlanok, amelyek esetében a kötelező kéményellenőrzés ingyenes. Például ide tartoznak azok a családi házak, amelyek magánszemély tulajdonában vannak, de csak abban az esetben, ha nincs oda, arra a címre bejegyezve székhely, telephely.
Társasházaknál is abban az esetben ingyenes, ha az egységeire, lakásaira , tehát ahol egyik albetétben sincs bejegyezve székhely, telephely, és ahol társasházi osztatlan közös tulajdonban van az égéstermék-elvezető. Nem kell fizetni olyan társasházak esetében sem azok után az albetétek után, melynek a tulajdonosa természetes személy, és ahová szintén nincs bejegyezve székhely, telephely, fióktelep.
A harmadik alkalomért már fizetni kell!
Az ingyenes kategóriába tartozó ingatlanok, azaz a lakossági kémények esetében történő ellenőrzésért nem kell fizetni, de itt is csak akkor igaz ez, ha azt a közszolgáltató által meghirdetett első két időpont valamelyikébe sikerül elvégezni. Ha csak a harmadik időpontban kerül sor az ellenőrzésre,akkor a tulajdonosnak kiszállási díjat kell fizetni, a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott közszolgáltatási díj 30%-ának megfelelő összegben.
Kötelezően otthon kell lenni, és be kell engedni a kéményseprőt
Sormunka jelleggel történik az első két ellenőrzés, nem a tulajdonosok kérik az időpontot, és nincs megrendelési kötelezettségük sem. Ezekről az időpontokról nem kap személyesen levelet a tulajdonos, hanem hirdetményben közlik azt. Első alkalommal ezt általában a társasházak kapualjában, családi házas övezetekben pedig az utcasarkon helyezik el, minimum 15 nappal az időpont előtt. A második alkalommal, az aktuális időpont előtt úgy 15-30 nappal már az ajtóra, családi háznál a kapura ragasztanak hirdetményt, vagy esetleg bedobják a postaládába.
Ha meghiúsul az ellenőrzés, akkor a tulajdonos bírságra is számíthat
Nincs mód az időpont megváltoztatására, valakinek otthon kell lennie, és be kell engedni a kéményseprőt, aki 8 és 16 óra között érkezik az ellenőrzéshez szükséges megfelelő fényviszonyok miatt. Ha meghiúsult az első két időpont, akkor a tulajdonosnak a harmadik ellenőrzésre már megrendelési kötelezettsége van, és ez arra az ingatlanokra is vonatkozik, ahol eleve nem ingyenes az ellenőrzés. Ha ezt a tulajdonos nem teszi meg, és ezzel akadályozza vagy éppenséggel meghiúsítja az ellenőrzést, abban az esetben 30 ezer forintig terjedő bírsággal is sújthatja a tűzvédelmi hatóság.