KÖZEL 70 EZRET BUKHATSZ ÉVENTE, PEDIG CSAK EGY IGAZOLÁS KELLENE! 66 ezret is bukhatsz évente pedig csak orvosi igazolás kellene
Azoknak, akik dolgoznak és bizonyos betegségekben szenvednek, lehetőségük van adókedvezményt igényelni, amelyet az állam biztosít. Sajnos kevesen tudnak erről, pedig az adóba jelentős összeget nem kell befizetniük az államkasszába, mert élhetnek az adókedvezmény lehetőségével :
- az ételallergiásoknak,
- a cukorbetegeknek
- és más betegségekkel együtt élő munkavállalóknak. Mutatjuk, hogyan kell igényelni, ha te is érintett vagy.
A 335/2009-es kormányrendelet. szól azokról a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről, amelyekkel ha valaki együtt él, akkor jogosult lesz a személyi jövedelemadója csökkentésére. Nem kevés az összeg ,a kedvezmény mértéke havonta a minimálbér öt százalékával megegyező összeg, 2016-banakár 66 600 forint maradhat a munkavállaló zsebében éves szinten..
ennek a pénznek a sokszorosa is lehet, ugyanis 5 éves elévülési időn belül utólag is érvényesítheti a kedvezményt, a személyi jövedelemadó bevallások önellenőrzésével az a személy, aki évek óta szenved a rendeletben említett, de csak utólag szerzett tudomást a lehetőségről, hogy igénybe vehet adókedvezményt.
Év Havi minimálbér (forint) Éves adókedvezmény (forint)
2011 78 000 46 800
2012 93 000 55 800
2013 98 000 58 800
2014 101 500 60 900
2015 105 000 63 000
Összesen 285 300 forint
A Pénzcentrum kiszámolta, hogy mennyi adókedvezményt érvényesíthet idén 5 évre visszamenőleg a jogosult személy.
Kinek jár az adókedvezmény?
HirdetésAz adókedvezmény nem tekinthető segélynek, hanem egy olyan egy engedmény, amelyet az állam rászorultság alapján a dolgozók egy csoportjának biztosít. Az adott esetben azoknak biztosítja az állam a lehetőséget, hogy a többi adózónál kevesebb adót fizessenek, akik olyan betegségekben szenvednek, melyeket súlyos fogyatékosságnak minősítenek.
Ez jelentheti azt is, hogy az állam elismeri, hogy költséges bizonyos betegségekkel való együttélés, és segíteni akar a munkavállalónak, azzal hogy egyszerűbbé teszi a költségek előteremtését, de még úgy is megközelíthető, hogy fokozottan motiválni próbálja a beteg embereket arra, hogy dolgozzanak. A rendelkezésnek az az egyszerűsített lényege, hogy aki bizonyos betegségben szenved, és adóköteles jövedelme van, annak kevesebb adót kell fizetnie,mint az egészséges munkavállaónak.
Mely betegségekben szenvedőknek jár a kedvezmény?
A 335/2009-es kormányrendelet az alábbi betegségek megléte esetén biztosít adókedvezményt:
- egyes hallási és látási fogyatékosságok,
- bizonyos mentális fogyatékosságok és viselkedészavarok,
- egyes mozgásszervi megbetegedések,
- egyes immunbetegségek
- egyes rákos megbetegedések
- a skizofrénia egyes változatai,
- a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei,
- egyes emésztőszervi betegségek, mint például a Crohn betegség,
- veleszületett enzimopátiák , az egyes enzimek működésének rendellenességei, például laktóz intolerancia, lisztérzékenység, vagy a szénhidrát anyagcsere egyéb zavarai,
- veleszületett és szerzett szívbetegségek,
- egyes fejlődési rendellenességek mint például a Down-szindróma
- az elválasztó mirigyekkel és anyagcsere meghibásodásával összefüggő egyes megbetegedések, többek között például az I. és II. típusú cukorbetegség.
A kormányrendelet melléklete tartalmazza a betegségek pontos listáját, ami ide kattintva érhető el: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900335.KOR
Hogyan lehet igényelni?
Ha valaki ezt az adókedvezményt igényelni szeretné, akkor elsősorban szüksége lesz egy igazolásra, amelyen igazolja, hogy valóban szenved az adókedvezményre jogosító betegségben egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa.
Fontos tudni:
- visszamenőleges igazolás esetén tartalmaznia kell az orvosi igazolásnak azt is , hogy amikorra az önellenőrzést végezzük,ez a betegség már abban az adóévben is fennállt.
A Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV), az igazolással, két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a magánszemély:
- év közben az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal
- és májusban a személyi jövedelemadó bevalláskor.
Tartalmaznia kell az igazolásnak:
- a kedvezményt igénybevevő személy személyazonosító adatait,
- az állandó lakóhelyét,
- az adóazonosító jelét,
- a szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát, amely megalapozza az igazolás kiállítását
- a megállapítást, hogy a betegség végleges vagy ideiglenes,
- az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírását.
Ha mindennek birtokában van, akkor visszamenőlegesen is jelentős összeget kaphat, az előző évek kedvezményeit összesítve.
Forrás : penzcentrum.hu