2021
ápr
27
Eldobta az életét, Dr Nánási László Főügyész. Kiderült, hogy miért tette
Öngyilkos lett Bács-Kiskun megye volt főügyésze, dr. Nánási László.
Ahogyan korábban írtuk, dr. Nánási Lászlót, Bács-Kiskun megye főügyészét, valamint dr. Dókáné, dr. Pályi Krisztina főügyész-helyettest Polt Péter 2019. november 15-én, azonnali hatállyal felmentette a beosztásából. Az ügyészség nem indokolta a döntést, azóta sem derült ki, mi lehet a hátterében.
Egyes sajtóhírek szerint az egyik legnagyobb hazai húsipari cég, a kiskunfélegyházi székhelyű Hungary Meat Kft. olasz tulajdonosának, Piero Pininek a büntetőügye sodorta el a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vezetőit.
Információnk szerint dr. Nánási László egy ideje a Budapest Főváros Levéltárában dolgozott segéd levéltárosként.
Horváth Erikától, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől annyit sikerült megtudunk, hogy valóban történt olyan haláleset, amit közigazgatási eljárás keretében vizsgálnak.
DR. NÁNÁSI LÁSZLÓ
jogtörténész
(1960-2020)
[ ]
1960-ban született Kiskunfélegyházán. Az ottani általános iskolai és gimnáziumi tanulmányai után felsőfokú végzettséget a József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett 1984-ben.
Az egyetem előtt majd után sorkatonai szolgálatot teljesített.
Az ügyészi szervezetben 1984-ben helyezkedett el fogalmazóként Kiskunfélegyházán. A jogi szakvizsgát 1986-ban tette le. Ebben az évben ügyészi kinevezést kapott a Kecskeméti Városi Ügyészségre, ahol 1988-ban vezető-helyettes ügyész lett. 1993-ban áthelyezést nyert a Bács-Kiskun Főügyészségre, ahol csoportvezető ügyészi, osztályvezető ügyészi, majd 2001-től 2019-ig főügyészi beosztást töltött be.
Tudományos tevékenysége során az igazságszolgáltatás, az ügyészség, a büntetőjog történetével, annak anyagi és eljárási rendelkezéseivel kapcsolatos, továbbá a magyar jogtudósok életművét feltáró írásai jelentek meg különböző szakmai folyóiratokban, gyűjteményes kötetekben, továbbá szerkesztett, írt ezen témakörökben könyveket, könyvfejezeteket.
2010. június 30-án szerzett PhD fokozatot a Szegedi Tudományegyetemen, témája a magyar királyi ügyészség volt.
Számos előadást, oktatást tartott különböző szakmai képzéseken, konferenciákon, jogi karokon (budapesti egyetemek, Szeged, Pécs, Miskolc, Kolozsvár) büntető anyagi és eljárási jogból, alkotmányjogból, jogtörténetből.
2017-től a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Magyar Jogtörténeti Tanszékén létrejött Államtudományi Kutatóműhely kutatója volt.
2018-tól a Szegedi Tudományegyetem címzetes egyetemi docenseként tevékenykedett.
A jogászi hagyományok és múlt feltárása során több alkalommal kezdeményezett, szervezett, végzett emléktábla-állításokat Kecskeméten, ahol a hajdani református jogakadémia ókollégiumi épületében megörökítésre került Fayer László, Vargha Ferenc, Ráday Gedeon, Kovács Pál, Kováts Andor, a piarista kollégiumon Szlemenics Pál, Csemegi Károly, a törvényszéken az 1951-ben meghurcolt államügyészek és bírák, míg Nagyenyeden a Bethlen Kollégiumban Vajna Károly emléke.
Tagja volt az Ügyészek Lapja, az Ügyészségi Szemle, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara FORUM Acta Juridica et Politica című folyóiratok szerkesztő bizottságainak.
2020. augusztus 2-án hunyt el Kecskeméten.
Elismerései:
Kozma Sándor-díj, 2005.
Hirdetés Köztársasági Érdemrend Középkereszt, 2011.
Finkey Ferenc-díj, 2015.
Szakmai publikációi:
1986
A kóros élvezetre alkalmas anyagok a magyar büntetőjogban
In: Jogász Szövetségi Értekezések / főszerk. Nagy László. - 1986/2. - p. 120-151.
Címerünk a legújabbkori magyar pénzeken (1892-1981)
1990
Az izgatás jogi tárgya Magyarországon – a múltban és jelenben
In: Ügyészségi Értesítő. - 1990/3. - p. 25-29.