Capital.ro szerint „930-ban az izlandiak létrehozták a világ első parlamentjét, az Alþing-ot. 1262-ben a norvégok elfoglalták a szigetet, 1380-ban dán uralom alá került. A második világháború idején az Egyesült Királyság stratégiai okokból megszállta a szigetet, 1944-ben nyilvánította ki függetlenségét.”
A mai Izland meglehetősen vonzó társadalmi berendezkedést tudhat magáénak. Talán azért, mert csak 325 000 ember él 103 000 négyzetkilométeren (vagyis körülbelül 3 ember négyzetkilométerenként).
Az izlandiak jól ismerik egymást, ezért könnyebben bevonhatóak az ország ügyeinek intézésébe, mint ezt a válság során bizonyították is.
Mindenesetre Izland ma az az ország, ahol legfejlettebb a társadalmi rendszer, ez az ország leginkább humánus és békés. Íme, néhány olyan érdekesség, amelyet a Capital.ro összegyűjtött:
1. Az országba látogató turisták száma több mint kétszerese a lakosság számának. Az idegenforgalom az ország GDP-jének egyharmadát adja.
2. Mivel a népesség nagyon kicsi, az emberek ismerik egymást. Ennek eredményeképpen a házak nincsenek zárva, és az autókban is bent maradhat a slusszkulcs. A házkulcs használata ezen a szigeten durvaságnak számít.
3. Izlandon nincs McDonald’s sem. Mindet bezárták a gazdasági válság nyomán 2009-ben.
4. Izlandnak nincs hadserege. Védelmi szerepe csak a határőrségnek van. Ha egy izlandi hadseregben szeretne szolgálni, csatlakozhat a norvég hadsereghez a két ország közötti megállapodás szerint.
Hirdetés5. Az összes felhasznált energia megújuló forrásokból származik, kivéve az autók számára szolgáló üzemanyagot. Izland egyike azon kevés európai országoknak, ahol távfűtést alkalmaznak. De a többi országtól eltérően, itt az energiáért nem kell fizetni.
6. Az iskolák és a főiskolák is ingyenesek.
7. Izlandé az egyik legfejlettebb közegészségügyi rendszer a világon (15. helyezett a világrangsorban), és olyan jól működik, hogy még magánkórházak sem léteznek, sőt a magánbiztosítás gyakorlatilag nem létezik.
Mindezek mellett Izlandot minden évben a tíz legmagasabb életszínvonalú ország közé sorolják. Itt van egy gazdasági csoda, amit teljesen jogosan a „sajátjuknak” tekinthetnek