Olyan meghívást kapott az egyházfő, amit sem elutasítani, sem ilyen formában elfogadni nem tűnik jó döntésnek.
Észak-Korea első embere, Kim Dzsongun phenjani látogatásra hívta meg Ferenc pápát – jelentette be a dél-koreai elnöki hivatal.
Hogy mennyire különleges a kezdeményezés, az már ebből az egyetlen mondatból kitűnik. Pláne, ha hozzátesszük, hogy a meghívót hivatalosan Mun Dzsein dél-koreai elnök fogja átadni a címzettnek. Észak-Koreának és a Vatikánnak ugyanis nincs diplomáciai kapcsolata egymással.
Az invitálás ugyanakkor igen szívélyes – a hírek szerint Kim Dzsongun "repesve várja" a remélt találkozást –, a pápa pedig kifejezetten üdvözölné a Koreai-félsziget békéjének előmozdítását, a nukleáris leszerelést, a szemben álló felek közeledését (amint ezt például 2014-es dél-koreai látogatásán is kifejezte). Lehet-e egy ilyen meghívásra nemet mondani?
Amíg a nép szempontjából mindenképp előnyös lenne egy pápalátogatás a közeli jövőben, az akció erősen látszatlépésnek tűnik. Mert mi lett az amerikai elnökkel történt, nagy előrehaladásnak látszó. találkozó hatása? A két koreai vezető és adminisztráció tárgyalásának sorozatai már bátorítóbbak, de ettől még Észak-Korea olyan lőporos hordó maradt, ahol a puskapor helyett sokkal nagyobb pusztító erővel kénytelen számolni a világ.
Az észak-koreai alkotmány elvileg garantálja a szabad vallásgyakorlást, amennyiben az nem veszélyezteti az államot, de a gyakorlatban ez úgy valósul meg, hogy néhány államilag ellenőrzött helyszínen kívül tilos nyílt vallási tevékenységet folytatni.
Ferenc pápának van ideje a válaszadásra, hiszen október 17-én még csak átvenni fogja a meghívó levelet. Tervbe van viszont véve 2019-ben egy pápalátogatás Japán szigetére, ami lehetőséget teremtene a kitérőre.
A meghívás elfogadását köthetné akár az egyházfő a tényleges szabad vallásgyakorlás bevezetéséhez, akár ahhoz, hogy Phenjan mellett más településeket is meglátogathasson, így egyszeri diplomáciai "parádé" helyett közvetlenebb találkozásokra kerülhetne sor. De ezt ő és munkatársai majd eldöntik.
A meghívás különleges, a reakció valószínűleg hasonlóan sajátos lesz.