Fontos dolog derült ki a koronavírus terjedéséről
Egyre több a bizonyíték arra, hogy mégsem a tömegközlekedés a fő bűnös a koronavírus terjesztésében az Atlantic amerikai újság összefoglalója szerint. Amikor New York vált a vírus egyik epicentrumává az Egyesült Államokban, a 2019-ben munkanaponként átlagosan 5,5 millió embert szállító metróhálózatot tartották a járvány egyik fő terjesztőjének.

Koronavírus: jó hír Magyarországról
A járvány terjedése miatt pedig az elmúlt hetekben a szakértők az embereket, kerüljék a tömeget, a zárt tereket és a másokkal szoros kapcsolatban töltött időt, ezek pedig mind jellemzőek a tömegközlekedésre. A BKK Zrt. már március közepén felfüggesztette az első ajtón történő felszállást a tömegközlekedési eszközökön.
Magyarországon Müller Cecilia országos tisztifőorvos pedig április közepén azt mondta, hogy dolgozók közül aki teheti, autóval menjen a munkahelyére, ne tömegközlekedési eszközzel, és bármilyen tünetet azonnal jelenteni kell.
Szükség van rá
HirdetésUgyanakkor a tömegközlekedés még a világjárvány idején is nélkülözhetetlen egy nagyváros működéséhez, többek között a létfontosságú munkát végző emberek szállításához.
Az újranyitás idején a közlekedési vállalatok egyik fontos feladata az utasok félelmének kezelése. Májusi adatok szerint New Yorkban például a buszokon utazók száma meghaladta a metrózókét, a közlekedési vállalatok szerint ennek az oka az lehet, hogy nagyobb biztonságban érzik magukat az emberek a felszínen. Márciusban és áprilisban a New York-i metrónál apokaliptikus állapotokat mutattak az adatok: volt olyan vonal, ahol 90 százalékkal csökkent az utasok száma a járvány előtt időszakhoz képest.
Kevés a bizonyíték
A félelmek kezelésében az is segíthet, hogy egyelőre kevés a bizonyíték a tömegközlekedés vírus terjedésében játszott szerepére. Egy Párizsban készült tanulmány szerint például a város május eleje és június eleje között feltárt 150 gócpontja közül egyik sincs a tömegközlekedésben.
Hasonló eredményre jutott egy ausztriai kutatás: az április-májusban feltárt 355 vírusgócpont egyikét sem hozták összefüggésbe a tömegközlekedéssel. Bár azt is érdemes figyelembe venni, hogy a tömegközlekedési eszközök ekkor már ritkábban jártak és kevesebb utast szállítottak.
Összességében az eddig megismert kutatások alapján mégsem volt olyan negatív hatása a tömegközlekedésnek, mint ahogy arról Massachusetts Institute of Technology (MIT) közgazdászprofesszorának, Jeffrey E. Harrisnek írt az amerikai sajtót bejáró tanulmányában szerepelt. Szerinte ugyanis a New York-i metrórendszer volt a fő terjesztője a vírusnak a városban. Azonban az MIT kutatása sem tudott olyan koronavírusos esetről, ami arra vezethető vissza, hogy valaki együtt utazott volna egy fertőzöttel.