A The Guardian nemrégiben komoly időjárás-előrejelzést tett közzé, amely borús képet fest a Föld jövőjéről. A következő harminc évben a klímaváltozás hatására drasztikus hőmérséklet-emelkedésre és szélsőséges időjárási jelenségekre számíthatunk. Az előrejelzések szerint akár az 50 fokos kánikula is mindennapossá válhat egyes nagyvárosokban.
Az eddigi tapasztalatok alapján a klímamodellek pontosan jósolták meg a 2004 és 2020 közötti forró nyarak, tornádók, erdőtüzek és gleccserolvadások intenzitását. A mostani előrejelzések 2050-re még súlyosabb következményekkel számolnak. A prognózis szerint a Föld vízkészlete drasztikusan lecsökkenhet, a bolygó ikonikus kék színe alig lesz látható az űrből. A sarki jégsapkáknak és az őserdők nagy részének búcsút inthetünk.
Az amazonasi, kongói és Pápua Új-Guinea-i őserdők területe jelentősen zsugorodik, miközben a globális vízszint emelkedése miatt tengerparti országok területe csökken. Egyes helyeken, például Miami, Guandong vagy Alexandria környékén mocsaras területek alakulhatnak ki, miközben más városok, mint Lincolnshire, teljesen átalakulnak.
A legnagyobb aggodalmat a hőmérséklet-emelkedés okozza. A városok hőmérséklete árnyékban is elérheti az 50 Celsius-fokot, ami nemcsak a Közel-Kelet, hanem olyan városok számára is valósággá válhat, mint Los Angeles, Madrid, Sydney vagy Lisszabon. A melegrekordok egymás után dőlhetnek meg, miközben a hőhullámok intenzitása és időtartama növekszik.
Még az olyan esős, hűvös éghajlatú városok, mint London, sem menekülnek. A brit főváros hőmérséklete 2050-re elérheti a mai Barcelona átlaghőmérsékletét. Ez egy esős és ködös országhoz képest elképzelhetetlennek tűnik, de a modellek alapján elkerülhetetlen változás.
A jövő egyre forróbb és szélsőségesebb időjárási viszonyokat hoz, amelyek mindannyiunk életére hatással lesznek. A szakértők szerint most van itt az ideje, hogy globális összefogással próbáljuk csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, növeljük az energiatakarékosságot, és lépéseket tegyünk a természeti katasztrófák elkerülése érdekében. A kérdés már nem az, hogy lesz-e változás, hanem az, hogy mennyire tudjuk azt mérsékelni.