Számoljon a túlfeszültséggel“Visszakapcsoltam, azóta nem működik”
Előfordulhat, hogy egy nagyobb teljesítményű háztartási készülék ki- vagy bekapcsolásakor, esetleg hosszabb-rövidebb áramszünetet követően egy villamos készülékünk meghibásodik.
Mi okozhatja a meghibásodást?
Az elektromos áramkörök zárásakor és nyitásakor – az áramkör villamos jellemzőinek függvényében – eltérő mértékű, a “normális” mértéket meghaladó feszültség, úgynevezett túlfeszültség keletkezik. Ez a folyamat nemcsak a háztartási készülékek, berendezések be-, illetve kikapcsolásakor játszódik le. Ugyanez történik az utcai hálózatok csatlakoztatásakor, leválasztásakor, de az üzemzavar-elhárítások és az előre tervezett munkák alkalmával végrehajtott ki- és bekapcsolások esetében is. Az ilyen jellegű túlfeszültségek a kapcsolókészülékek működésének elkerülhetetlen, természetes velejárói.
Okozhat-e kárt a túlfeszültség?
A túlfeszültség az arra érzékeny berendezések, például a videó, CD-, DVD-lejátszó, számítógép stb. működésére hathat a leginkább kedvezőtlenül, és kellő védelem hiányában azok meghibásodásához vezethet.
Kinek a feladata a készülékek túlfeszültség elleni védelmének biztosítása?
A túlfeszültségek elleni védelem elsősorban azzal valósul meg, hogy a gyártók olyan készülékeket gyártanak, amelyek képesek ellenállni ezeknek a hatásoknak. A túlfeszültségekkel szembeni védettségéről mindig tájékozódjunk a készülék kezelési leírásából!
A hálózaton is múlik?
Igen. A lakás belső hálózatának állapotától függően a készülékek ki- vagy bekapcsoláskor keletkezhetnek olyan túlfeszültségek, melyek a készülékekre károsak. A helyi védelem kiépítéséről a készülékek, illetve az ingatlan tulajdonosának kell gondoskodnia.