Aggasztó hírek érkeznek az Amazonas-medencéből, továbbra is nagy területen ég az esőerdő. Az interneten, főként a közösségi oldalakon villámgyorsan terjednek a hírek, de sok az álhír is ezzel kapcsolatban. Az biztos, hogy ebben az évszakban nem ritkák az erdőtüzek arrafelé, és az is igaz, hogy a nagy füst az űrből is látható.
Szándékos emberi gyújtogatásról lehet szó az amazonasi erdőtüzek esetében – jelentette ki Juhász Árpád geológus az M1 Ma Este című műsorában. Ugyanis az szinte teljes mértékben kizárt, hogy egyszerre több mint 100 helyen, gyakorlatilag egy időben tüzek keletkezzenek. Elmondta,
azoknak a mezőgazdasággal foglalkozó emberek számára, akik szeretnének több termőföldhöz jutni. A kialakult legelőkön e mellett marhatenyésztés is folyik, de növényi eredetű termékeket is elő tudnak rajta állítani.
Egyes területeken oltják a tüzet
A műholdképeken azt is látni lehet, hogy néhány területen folyamatosan oltják a tüzet a tűzoltók, de ezek nem az őserdőben folynak, hanem a dél-kelet irányába húzódó szavannás, bozótos helyeken.
Hangsúlyozta, nemcsak arról van szó, hogy az égés során nagymennyiségű széndioxid keletkezik és kárba vész a jelentős oxigén-kibocsátó terület nagy része, hanem arról is, hogy a gyors és tökéletlen égés miatt mérgező szénmonoxid is a levegőbe kerül.
[LAPOZAS]
Sao Paulo is füstbe borult
A hírek szerint Sao Paulo is sötétbe borult az Amazonas füstje miatt. A 12 milliós város 3200 kilométerre található az erdőtüzektől. A szakértő megjegyezte, a városnak egyébként is katasztrofális a légköre, repülővel áthaladva fölötte olyan, mintha sárga köd borítaná, és ezt csak tetézi az a füst, amelyet a légáramlatok az Amazonas felől oda sodornak.
Arról is beszélt, hogy az Amazonas térsége nemcsak Brazíliához, de egy része Peruhoz, Ecuadorhoz és Kolumbiához is tartozik. És szinte egyik felet sem érdekli a trópusi növényvilág sorsa, csak a termőföldben látják a hasznot. A termőföld ugyanakkor – ráadásul egy jelentős égés után – körülbelül 10 évig tud hasznot biztosítani – fűzte hozzá.
A klímaváltozást is jelentősen befolyásolja
Kiemelte, az Amazonas területén lévő erdőtüzek rányomják a bélyegüket a klímaváltozásra is. Az erdők ugyanis
De ez nemcsak ezen a területen jellemző, hanem például Szibériában is, ahol szintén hatalmas területek égnek. Hozzátette, Szibéria esete abból a szempontból rosszabb, hogy a hideg hőmérséklet miatt itt sokkal nehezebben nőnek a tűlevelű növények, akár 80-100 év is kell ahhoz, hogy egy kisebb erdő létrejöjjön.
Bár több helyen is végeznek oltást, még mindig több mint 2500 helyen égnek a lángok Brazília északi részén. A helyzet a francia elnök szerint már nemzetközi válság szintjére emelkedett. Emmanuel Macron azt írta, mivel az amazonasi esőerdők a világ oxigénellátásának 20 százalékáért felelnek, megmentésük kérdését a G7-es csúcstalálkozó legfontosabb témájaként kell tárgyalni.
A brazil elnök visszautasította a felvetést
A brazil elnök a Twitteren utasította vissza a felvetést. Jair Bolsonaro szerint „a brazil kormány továbbra is nyitott az objektív adatokra és a kölcsönös tiszteletre alapozott párbeszédre, az a javaslat azonban, hogy mindezt az érintett országok távollétében tárgyalják, gyarmattartó felfogást sugároz.”