MTI
Február 24-én az oroszok megpróbálták elfoglalni a repülőteret, de kudarcot vallottak. A nehezen ellenőrizhető hírek szerint az ukránok lelőttek két orosz Il-76-os szállítógépet. Az Economist azonban ugyanarra jutott, mint az Observer: bár nagyon bátran védik az ukránok a várost, ennek az egésznek nagyon rossz vége lehet. De az már más kérdés, Putyin megnyerheti-e még ezt a háborút.
Alexander Motyl arról ír, hogy Putyin mindent egy lapra tett fel, és veszített. Egészen az Ukrajna ellen indított invázióig nagyjából minden akcióját le tudta nyomni a Nyugat torkán, és elérte, hogy Oroszországra nagyhatalomként, rá pedig az egyik legfontosabb vezetőként tekintsenek. Motyl szerint sikeres küldetése vége lett volna az, hogy elismeri az úgynevezett szeparatista köztársaságok függetlenségét a Donbászban, elismeri, hogy Ukrajna esélye nulla a NATO-csatlakozásra, és folytatja Ukrajna felforgatását abban a reményben, hogy előbb-utóbb valahogy visszasodródik Oroszország felé.
[LAPOZAS]A szakértő szerint Putyin óriási hibát követett el Ukrajna lerohanásával, és percek alatt pária lett belőle. Ennél is fontosabb, hogy az ukránok láthatóan nem adják könnyen magukat, amire valószínűleg nem volt felkészülve. Azt várhatta, hogy az ukránok leteszik a fegyver, szó nélkül megadják magukat, de nagyon nem így lett. Komoly károkat okoztak és okoznak jelenleg is az orosz hadseregnek, és az egész világ odavan értük bátorságukért és kitartásukért.
Az Observer szerint is túl messzire ment Putyin, és hosszú távon az invázió miatt hozott szankciók hatására összeomolhat korrupt rezsimje. A háború okozta politikai és gazdasági károk végső soron Putyin bukását is okozhatják - írják.
Motyl szerint Putyin nem számolt azzal sem, hogy a háború így összehozza az ukrán népet. Az ukrán diaszpóra gyűléseket és adománygyűjtéseket szervez, Kijevet utolsó csepp vérükig védik a civilek, és ez nagyon kellemetlen Putyinnak.
A szakértő szerint Putyin esélyei nagyon rosszak: bár fizikailag még mindig el tudná pusztítani Ukrajnát, és létrehozhatna egy kijevi bábkormányt, de az hosszú távú megszállást jelentene, amihez legalább egymillió katonára lenne szükség. Motly szerint alternatív megoldást jelenthet a megállapodás az ukrán kormánnyal, de ezzel Putyin gyakorlatilag elismerné, hogy teljesen felesleges volt az agresszió.