EZÉRT érdemes a csípős dolgokat beiktatni az étrendre. Kutatások igazolják jótékony hatását!
1876-ban izolálták először azt az anyagot, amely a paprikát, ezáltal pedig az azt tartalmazó élelmiszereket csípőssé teszi, kinek-kinek kényelmetlenséget vagy éppen kellemes gasztronómiai élményt okozva.
Ez volt a kapszaicin, amelynek különféle, az emberi szervezetre gyakorolt hatásait azóta is vizsgálják, számos kutatás bizonyította például, milyen komoly szerepe lehet az egészségvédelemben, többek között az olyan súlyos betegségek megelőzésében, mint a rák, illetve a szívbetegségek.
Mindemellett azonban azzal sem árt tisztában lenni, milyen hátrányai lehetnek túlzásba vitt fogyasztásának.
Rákmegelőző hatása van
A kutatások szerint a kapszaicin képes felvenni a harcot a rákos sejtekkel, prosztatarák esetén például - legalábbis a Cedars-Sinai Medical Centerben végzett vizsgálatok szerint - serkenti az apoptózisban, vagyis a sejtek genetikailag programozott öngyilkosságának folyamatában részt vevő fehérjék termelését, aminek köszönhetően a rákos sejtek 80%-a követ el öngyilkosságot.
A kísérletek szerint a kapszaicinnak nem csupán a prosztata, de a tüdő esetében is lehet hasonló hatása, emellett a rákmegelőzésben is komoly szerepet kaphat.
Nem beszélve arról, hogy például a kapszaicintartalmú bonbonok a kemoterápia mellékhatásaként jelentkező szájnyálkahártya-gyulladás tüneteit is képesek enyhíteni.
Jótékony hatással van a szívre
A kapszaicin szívre gyakorolt hatásaival is számos kutatás foglalkozott már, a hongkongi Kínai Egyetem kutatói szerint például a vegyület képes csökkenteni a vér koleszterinszintjét, illetve segít egészségesen tartani a vérereket, akadályozza például a blokkok, rögök képződését, melyek gyakori kiváltói a sokszor tragikus kimenetelű szívrohamnak, illetve az agyvérzésnek. Minderről ide kattintva bővebben is olvashatsz.