Tények és tévhitek a koronavírussal kapcsolatban
A koronavírust érintően számtalan olyan feltételezés, híresztelés és kérdés forog a közbeszédben, melyek a járvány terjedésével, valamint a lehetséges megelőzési és gyógymódokkal kapcsolatosak. A hiteles informálódás érdekében az alábbi összefoglalóban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közreadott anyagok felhasználásával összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat. A WHO anyagai angol nyelven itt érhetőek el.
Az új koronavírus (COVID-19) nagyon fertőző-e / könnyen elkapható a vírus?
A koronavírust nehezebb elkapni, mint gondolnánk. A vírussal való fertőzéshez szoros, közvetlen érintkezés szükséges egy beteg emberrel (vagy az általa használt tárgyakkal és felületekkel). A betegségben szenvedők között sok olyan gondozó és családtag is van, aki személyi védőeszköz nélkül ápol egy beteg embert.
FONTOS! Így kell helyesen, szakszerűen feltenni az ARCMASZKOT! MEGNÉZEM A VIDEÓT >>>
Az új koronavírus (COVID-19) csak az idősekre veszélyes, vagy a fiatalabbak ugyanúgy megbetegedhetnek?
A koronavírust bármely nemű és életkorú ember elkaphatja. Idősebb emberek és azok, akik egyébként is valamilyen egészségügyi kockázattal (pl. asztma, cukorbetegség, magas vérnyomás, szívbetegségek) bírnak, fokozottan veszélyeztetettek, hiszen fennáll a veszélye, hogy sokkal súlyosabban megbetegednek a vírustól. A WHO azt javasolja, hogy az idős emberek tegyék meg a megfelelő lépéseket saját biztonságuk érdekében, betartva az egészségügyi előírásokat.
Háziállatok terjeszthetik új koronavírust (COVID-19)?
Jelen állás szerint nincs arra utaló bizonyíték, hogy a hobbiból tartott háziállatok, mint a kutya vagy macska megfertőződhetnének az új koronavírussal. Ugyanakkor mindig érdemes kezet mosni, miután állatokkal foglalkoztunk, hiszen ez megóvhat minket olyan általános, állatok által terjesztett baktériumoktól, mint az E.coli vagy a szalmonella.
Kerülnünk kell-e a Kínából érkező embereket?
HirdetésUgyanazokat az óvintézkedéseket kell alkalmaznunk mindenkinél (nemzetiségtől, származástól stb. függetlenül), akik betegek lehetnek és a megfázáshoz hasonló tüneteik vannak (orrfolyás, láz, torokfájás, köhögés és nehézlégzés). Idetartozik a gyakori kézmosás vízzel és szappannal vagy alkoholos kézmosó géllel, hogy letisztítsunk a kórokozókat a kézről; maradjunk távol azoktól, akik köhögnek, tüsszögnek, vagy betegek (tartsunk legalább 1 méter távolságot), és bíztassuk őket, hogy menjenek el a közeli orvosi rendelőbe.
Biztonságos levelet vagy csomagot fogadni Kínából?
Igen, biztonságos. Azok, akik levelet vagy bármilyen küldeményt fogadnak Kínából, nincsenek kitéve kockázatnak a vírussal való érintkezés tekintetében. Korábbi vizsgálatok alapján bizonyított, hogy a koronavírus nem képes életben maradni tárgyakon, így leveleken és küldeményeken sem.
Kerülnünk kell-e a kínai ételeket?
Az új koronavírus (COVID-19) nem terjed, ha kínai ételt eszünk. Higiénikus és tiszta környezetben biztonsággal ehetünk bármilyen, alaposan megfőzött ételt.
Létezik bármilyen kifejezetten a koronavírus ellen kifejlesztettet gyógyszer, mely segít megelőzni vagy kezelni az új koronavírust (COVID-19)?